Ceny energii z farm fotowoltaicznych w ostatniej aukcji we Francji

Ceny energii z farm fotowoltaicznych w ostatniej aukcji we Francji
Fot. Solairdirect

Francuski rząd podał wyniki aukcji dla projektów zakładającej budowę farm fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 250 kW.

W ostatniej aukcji we Francji, w której można było uzyskać prawo do budowy farm fotowoltaicznych i sprzedaży energii po stałej, zgłoszonej w aukcji cenie, wsparcie przyznano dla 212 projektów, których łączną wartość wycenia się na około 1 mld euro.

Uwagę zwracają dużo niższe średnie ceny za energię niż zwycięskie ceny z poprzedniej aukcji. W przypadku naziemnych projektów średnia cena za energię w rozstrzygniętej właśnie aukcji była niższa o 23 proc. niż w poprzedniej, a w grupie projektów dachowych cena była niższa o 18 proc., natomiast w grupie instalacji montowanych jako elementy zadaszenia – głównie na tzw. carportach, czyli zadaszeniach parkingów – o 15 proc.

REKLAMA
REKLAMA

W pierwszej grupie średnia oferowana cena za energię w ostatniej aukcji wyniosła w przypadku zwycięskich projektów 0,082 euro/kWh, w drugiej grupie – 0,129 euro/kWh, a w trzeciej – 0,124 euro/kWh.

Zgodnie z zasadami francuskiej aukcji, zwycięskie projekty muszą rozpocząć produkcję energii w ciągu dwóch lat. Lista beneficjentów aukcji dla PV we Francji jest dostępna pod tym linkiem.

gramwzielone.pl