Powstała największa farma fotowoltaiczna w Rosji

Powstała największa farma fotowoltaiczna w Rosji
Foto. Hevel Solar

Dzisiaj zostanie oficjalnie otwarta największa farma fotowoltaiczna w Rosji. Jednak pomimo wydania licencji na budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 1,36 GW w ramach rosyjskiego systemu aukcyjnego, jak na razie w Rosji zrealizowano z tego potencjału niewiele.

Rosyjska agencja TASS podaje, że dzisiaj w Orsku, rosyjskim mieście położonym w obwodzie orenburskim w południowej części Uralu, zostanie oficjalnie uruchomiona największa farma fotowoltaiczna w Rosji, której łączna moc wyniesie 25 MW.

TASS podaje, że koszt tej inwestycji wyniesie ok. 3 mld rubli, czyli około 42,6 mln dolarów.

REKLAMA

Rosyjska agencja informacyjna dodaje, że w trakcie realizacji w obwodzie orenburskim są kolejne projekty farm fotowoltaicznych.

2015 jest trzecim z rzędu rokiem, w którym w Rosji obowiązuje system aukcji jako instrumentu wsparcia dla energetyki odnawialnej. Jednak przyznanie licencji dla inwestorów zamierzających wybudować farmy fotowoltaiczne o mocy ok. 1 GW nie przełożyło się do tej pory na dynamiczny rozwój rosyjskiego rynku PV.

W ramach tegorocznych aukcji dla OZE licencje na realizację mają otrzymać inwestorzy budujący farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 460 MW. 

REKLAMA

W roku 2014 licencje uprawniające do realizacji farm fotowoltaicznych przyznano dla projektów o łącznej mocy 505 MW, a rok wcześniej – 399 MW.

W sumie więc w latach 2013-14 prawo do budowy farm fotowoltaicznych w Rosji i sprzedaży energii po stałej, gwarantowanej przez rosyjski rząd cenie otrzymali inwestorzy zamierzający zbudować farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 900 MW.

PV Magazine zwraca uwagę na fakt, że jak na razie niewiele z tej mocy zrealizowano, a jako przyczynę tej sytuacji wskazuje wymagania nakazujące wykorzystanie do budowy systemów fotowoltaicznych w ponad połowie komponentów wyprodukowanych w Rosji.

Cytowana przez magazyn Jenny Chase z Bloomberg New Energy Finance (BNEF) wskazuje, że do tej pory w Rosji działa dwóch producentów, którzy mogą produkować w skali roku panele fotowoltaiczne o łącznej mocy po ok. 100 MW. Pierwszy z nich to producent modułów w technologii krystalicznej Solar Energy Holdings, a drugi to producent modułów amorficznych – Hevel Solar – firma utworzona przez rosyjskie koncerny Renova i Rusnano, która zajmuje się również realizacją projektów fotowoltaicznych i która zapowiada, że do 2020 r. zbuduje potencjał farm PV na poziomie 500 MW.

Wśród barier na rosyjskim rynku fotowoltaicznym Jenny Chase z BNEF wymienia ponadto relatywnie wysoką cenę rosyjskich modułów oraz tegoroczny kurs rubla.

Podstawą do oceny projektów OZE w rosyjskim systemie aukcyjnym są koszty inwestycyjne w przeliczeniu na jednostkę planowanej mocy. 

gramwzielone.pl