Orlen szuka wykonawcy ogromnej farmy fotowoltaicznej

Orlen szuka wykonawcy ogromnej farmy fotowoltaicznej
Energa

Spółka z Grupy Orlen – Energa Green Development – uzyskała komplet pozwoleń na budowę 65 MW mocy w ramach pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej Mitra. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na połowę tego roku.

Farma fotowoltaiczna Mitra powstanie na należących do Energi gruntach w gminie Przykona, w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie), zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów.

Mitra jest obecnie największym realizowanym przez Energę z Grupy Orlen projektem fotowoltaicznym. Według szacunków farma będzie w stanie w ciągu roku wyprodukować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 30 tys. gospodarstw domowych. Łącznie powstające i działające już w tej lokalizacji moce odnawiane Grupy Orlen mają wytwarzać wolumen energii odpowiadający zapotrzebowaniu 70 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Energa Green Development szykuje się obecnie do wyłonienia wykonawcy w projekcie Mitra. Oprócz budowy samej farmy wybrana firma będzie odpowiedzialna za wykonanie infrastruktury wyprowadzenia mocy do sieci elektroenergetycznej: Głównego Punktu Odbioru GPO Psary oraz połączenie go linią kablową o długości 11 km ze stacją Głównego Punktu Zasilania GPZ Żuki.

Wykonawca będzie też odpowiedzialny za przygotowanie wniosku o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie inwestycji oraz przekazanie jej do eksploatacji. Oprócz tego przez 2 lata od zakończenia inwestycji wybrana firma ma zapewniać obsługę serwisową.

– Farma Mitra to jak dotąd największa farma fotowoltaiczna realizowana przez Energę. Jej realizacja to jednak tylko niewielka część szeroko zakrojonego planu realizowanego w ramach strategii Grupy Orleln. W portfelu posiadamy obecnie projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej sięgającej 500 MW. Na etapie inicjowania są kolejne przedsięwzięcia. Dzięki temu wymiernie zwiększymy nie tylko potencjał mocowy OZE w Grupie Orlen, ale również wzmocnimy swój udział w transformacji krajowego systemu generacji energii elektrycznej – podkreśla Szymon Wojnicki, prezes zarządu Energa Green Development.

REKLAMA

Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen, podkreśla, że farma fotowoltaiczna Mitra to trzecia duża inwestycja fotowoltaiczna Energi po włączeniu gdańskiej grupy w struktury koncernu Orlen. – Wchodzimy w kolejny etap tej inwestycji, i spodziewamy się, że po zawarciu kontraktu z wykonawcą budowa pierwszego etapu zajmie nieco ponad rok – mówi prezes Orlenu.

Jeszcze w tym roku Energa ma uruchomić też w pełnym zakresie dwie inne farmy fotowoltaiczne. Pierwszą z nich jest farma Gryf o docelowej mocy zainstalowanej zwiększonej z 20 do ok. 26 MW. Ta inwestycja powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej Przykona, na tych samych gruntach, na których budowana będzie farma Mitra.

Drugi projekt to powstająca farma Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim o łącznej mocy 62 MW. W ramach farmy Gryf uruchomiono już 12 MW mocy, pozostałe uruchomione zostaną w pierwszym półroczu tego roku, po zmodernizowaniu stacji GPZ Wielbark.

– Konsekwentnie rozwijamy nowoczesną energetykę opartą o odnawialne źródła energii, wspierane niskoemisyjnymi źródłami gazowymi i technologią małych reaktorów jądrowych. Już dzisiaj należymy do największych wytwórców energii w kraju, a ponad połowa naszej produkcji pochodzi właśnie ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych. Będziemy dalej inwestować w tym segmencie, bo to pozwala nam realnie uniezależniać się od paliw kopalnych i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski – deklaruje Daniel Obajtek.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.