Europejski gigant zabiera się za produkcję paneli fotowoltaicznych

Europejski gigant zabiera się za produkcję paneli fotowoltaicznych
Iberdrola

Jeden z największych europejskich koncernów energetycznych i globalny lider w inwestycjach w energetykę odnawialną będzie produkować panele fotowoltaiczne. Nie będzie to pierwszy energetyczny „utility” w Europie produkujący moduły PV.

Hiszpańska Iberdrola należy do największych inwestorów w branży odnawialnych źródeł energii. Jest bardzo aktywna m.in. w obszarze fotowoltaiki. To do Iberdroli należą obecnie dwie największe elektrownie fotowoltaiczne w Europie.

Uruchomiona w ubiegłym roku w hiszpańskim regionie Estremadura elektrownia PV o nazwie Francisco Pizarro, której moc wynosi 590 MW, to największy tego typu obiekt na naszym kontynencie. Druga największa europejska farma PV również należy do Iberdroli. Zakończony dwa lata wcześniej projekt o nazwie Núñez de Balboa ma moc 500 MW i składa się z 1,43 mln modułów.

REKLAMA

Nowy obszar działalności

Teraz Iberdrola otwiera nowy rozdział w swojej działalności na rynku energetyki odnawialnej. Hiszpański koncern zapowiedział właśnie, że uruchomi w mieście Langreo, położonym w regionie Asturii, produkcję paneli fotowoltaicznych.

Na inwestycję Iberdrola ma przeznaczyć 20 mln euro. Wiadomo, że w pierwszym etapie fabryka ma produkować panele fotowoltaiczne. Później możliwe jest rozszerzenie produkcji o dodatkowe elementy łańcucha dostaw przemysłu PV.

Hiszpańska fabryka paneli fotowoltaicznych ma rozpocząć produkcję jeszcze w tym roku. Jej działalność wiązać się będzie z utworzeniem 115 bezpośrednich miejsc pracy. Powstaną one w regionie słynącym wcześniej z przemysłu wydobywczego, a obecnie stojącym u progu transformacji gospodarczej.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach partnerstwa z lokalną grupą Exiom. Działa ona w sektorze fotowoltaicznym już od kilkunastu lat, a obecnie tworzy około 300 miejsc pracy.

REKLAMA

Exiom zrealizował do tej pory około 650 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 1 GW. Firma ma własne zakłady produkujące panele PV, które znajdują się w Chinach. Należy do niej także zlokalizowana w Asturii fabryka, która wytwarza stalowe konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. Obroty hiszpańskiej firmy w 2022 roku sięgnęły ponad 200 mln euro.

Panele fotowoltaiczne z Sycylii

Uruchamiając produkcję paneli fotowoltaicznych, Iberdrola idzie w ślady innego europejskiego giganta energetycznego – włoskiego koncernu Enel. Ten już produkuje panele fotowoltaiczne w zakładzie zlokalizowanym na Sycylii.

Obecne zdolności produkcyjne zakładu znajdującego się w Katanii wynoszą około 200 MW dwustronnych paneli fotowoltaicznych rocznie. Do ich produkcji wykorzystywane są ogniwa wykonane w technologii wielozłączowej HJT.

Niedawno Włosi poinformowali o uzyskaniu kredytu na 560 mln euro z banku Unicredit. Środki mają być przeznaczone na zwiększenie rocznych zdolności produkcyjnych sycylijskiej fabryki do 3 GW.

Wzrosnąć ma również sprawność modułów wytwarzanych przez Enel. Włosi informują o planach wdrożenia do produkcji ogniw tandemowych o sprawności ponad 30 proc.

Na razie nie zostały podane szczegóły na temat technologii i parametrów modułów fotowoltaicznych, które zamierza produkować Iberdrola.

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.