REKLAMA
 
REKLAMA

Hiszpanie produkują coraz więcej energii z fotowoltaiki na własne potrzeby

Hiszpanie produkują coraz więcej energii z fotowoltaiki na własne potrzeby
fot. Vivint Solar/Unsplash

Fotowoltaika prosumencka wzrosła w Hiszpanii o ponad 100 proc. w 2022 roku, podobnie jak rok wcześniej. Na koniec ubiegłego roku łącznie w tym kraju w instalacjach fotowoltaicznych wytwarzających energię na własne potrzeby zainstalowanych było ponad 5,25 GW mocy.

Dane dotyczące fotowoltaiki prosumenckiej opublikowało hiszpańskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Union Espanola Fotovoltaica (UNEF). W 2022 roku w Hiszpanii zainstalowano 2507 MW nowej mocy w fotowoltaice prosumenckiej. Jest to wzrost o o 108 proc. w porównaniu z rokiem 2021, w którym zarejestrowano 1203 MW nowych mocy. Rok wcześniej, w 2020 roku, w nowych instalacjach prosumenckich w tym kraju przybyło 596 MW.

W podziale na sektory najwięcej fotowoltaiki w modelu autokonsumpcji (47 proc.) zainstalował przemysł. Na sektor mieszkaniowy przypadło 32 proc. zarejestrowanej mocy, a komercyjny – 20 proc. W ogólnym wolumenie 1 proc. według danych UNEF stanowiły instalacje prosumenckie niepodłączone do sieci.

REKLAMA

Przemysł lekko w górę po wyhamowaniu

Udział mocy zainstalowanej w PV przez hiszpański przemysł (47 proc.) w 2022 roku jest nieco wyższy niż rok wcześniej (41 proc.). Wówczas sektor ten odnotował spadek – rok wcześniej bowiem osiągnął wynik 56 proc. Według UNEF przemysł oczekiwał wówczas na odblokowanie projektów w ramach unijnego pakietu odbudowy po COVID-19 „Next Generation EU”. Teraz organizacja jako przyczyny zwiększonego zainteresowania własną generacją w hiszpańskim przemyśle wskazuje także rosnące ceny energii.

Wysokie ceny energii elektrycznej motywowane niepewnością wywołaną inwazją na Ukrainę, a także promocja pomocy przewidzianej w ramach rządowych funduszy odbudowy spowodowały, że konsumpcja własna w naszym kraju nadal bije rekordy – skomentował dyrektor generalny UNEF José Donoso. – Ponadto zaczynają działać pierwsze projekty zbiorowej konsumpcji własnej, co jest trendem, który będzie się nasilać i dalej napędzać sektor.

Segment komercyjny zanotował spadek udziału zainstalowanej mocy w całym wolumenie fotowoltaiki prosumenckiej – 20 proc. w 2022 roku wobec 26 proc. rok wcześniej.

REKLAMA

Stabilny sektor mieszkaniowy

Udział sektora mieszkaniowego w ogólnym wyniku mocy zainstalowanej w PV w Hiszpanii utrzymał się w ubiegłym roku na tym poziomie co w roku 2021 (32 proc.). Wówczas jednak osiągnął on znaczący przyrost względem roku wcześniejszego. W 2020 roku bowiem mieszkaniowe instalacje prosumenckie wynosiły tylko 19 proc. w całym wolumenie. Jak komentował wówczas dyrektor UNEF, Hiszpanie zdali sobie sprawę, że pieniądze „ulokowane na dachach domów” stały się bezpieczniejsze niż w bankach.

Jednym z priorytetów UNEF jest promowanie wprowadzania uproszczeń administracyjnych w zakresie produkcji energii na własne potrzeby. Według organizacji Hiszpania w kolejnych latach utrzyma trend wzrostowy, jeśli chodzi o wdrażanie instalacji prosumenckich. W minionych latach kraj ten notował następujące wyniki: 459 MW mocy w 2019, 596 MW w 2020, 1203 MW w 2021, 2507 MW w 2022.

W 2022 roku ogółem hiszpańska fotowoltaika zanotowała wzrost mocy – w tym w instalacjach eksportujących 100 proc. energii do sieci – o ponad 4,5 GW. Na koniec ubiegłego roku całkowita moc PV w tym kraju osiągnęła poziom 19,1 GW. Mimo dużego wzrostu inwestycji w PV, który w ostatnich latach notuje Hiszpania, nadal numerem jeden w tym kraju, jeśli chodzi o moce w OZE, pozostawała na koniec 2022 roku energetyka wiatrowa. Jej zainstalowany potencjał to 29,7 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA