Columbus sprzedał projekty PV i zredukował zadłużenie

Columbus sprzedał projekty PV i zredukował zadłużenie
Dawid Zieliński

Spółka Columbus Energy sprzedała projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 17,5 MW. Z pozyskanego kapitału spłaci zielone obligacje.

W grudniu 2022 roku Columbus zawarł umowę z Engie Zielona Energia na sprzedaż projektów farm PV o łącznej mocy 102,5 MW.

Łączna cena transakcji wraz z subrogacją wyniesie od 97,6 do 110 mln euro. Columbus zaznaczał, że ostateczna kwota będzie zależeć od wyników operacyjnych spółek, które są właścicielami farm fotowoltaicznych, i zostanie rozliczona do końca 2026 roku.

REKLAMA

Spłata zobowiązań

Pozyskany kapitał ze sprzedaży farm fotowoltaicznych Columbus ma przeznaczyć na spłatę kredytów zaciągniętych na realizację inwestycji fotowoltaicznych w mBanku oraz zielonych obligacji – o łącznej wartości około 180 mln zł.

Pierwsza transza transakcji, ogłoszona w grudniu, objęła projekty o łącznej mocy 32,8 MW. Realizację kolejnych transz zaplanowano na rok 2023. Teraz Columbus Energy informuje o sprzedaży 100 proc. udziałów w 12 spółkach realizujących projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 17,5 MW.

REKLAMA

Środki pozyskane ze sprzedaży projektów farmowych wykorzystała spółka z Grupy Columbus – New Energy Investments – na wykup wszystkich wyemitowanych obligacji serii A, za łączną kwotę 70,5 mln zł. Tym samym całość wyemitowanych obligacji serii A (zielonych obligacji) została umorzona.

Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A., informuje, że w ten sposób zadłużenie kierowanej przez niego firmy wobec instytucji finansujących zostało zredukowane do 25 mln zł.

Zgodnie z zapowiedzią sprzedajemy część naszych aktywów, aby poprawić strukturę bilansu oraz płynność w grupie. Z pozyskanych środków spłaciliśmy wszystkie zielone obligacje. To dla nas olbrzymi wysiłek operacyjny, ale i duża satysfakcja, bo będziemy mogli skoncentrować nasze zasoby i kompetencje na tych obszarach działalności, które zapewniają szybszy zwrot z inwestycji, jak np. segment biznesowy czy ekspansja zagraniczna – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.