REKLAMA
 
REKLAMA

Nowy moduł o jednej z najwyższych sprawności na rynku

Nowy moduł o jednej z najwyższych sprawności na rynku
fot. DAS Solar

Jeden z chińskich producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych wprowadza na rynek moduł o sprawności, która plasuje go w czołówce rynku PV. Zastosowano w nim ogniwa wykonane w innowacyjnej technologii.

W jednym ze swoich ostatnich komunikatów chiński DAS Solar wskazuje główne zalety ogniw fotowoltaicznych TOPCon. To według producenta wyższa sprawność przy zachowaniu rozsądnego poziomu kosztów, a także wysoka generacja mocy przy słabym oświetleniu. Do tego dochodzi niewielkie ryzyko ukrytych mikropęknięć oraz niższy poziom nagrzewania się modułu podczas pracy. Między innymi te cechy sprawią, że TOPCon jest technologią, która przyciąga coraz większą uwagę producentów ogniw i modułów PV.

Nowy DAS Solar

W lutym br. chiński DAS Solar poinformował o planach wprowadzenia na rynek nowego modułu fotowoltaicznego z serii  DOAN Pro. Będzie on wykorzystywał ogniwa krzemowe typu N wykonane w technologii TOPCon 3.0. Jak podaje portal TaiyangNews, jest to technologia opracowana na użytek własny przez DAS Solar.

REKLAMA

Z udostępnionych informacji wynika ponadto, że najnowszy moduł będzie się charakteryzował mocą wyjściową 635 W, a jego końcowa sprawność ma wynieść 22,72 proc. Jest to wynik bardzo wysoki w zestawieniu z innymi modułami dostępnymi na rynku wykonanymi na bazie płytek krzemowych TOPCon. Warto dodać, że sprawność samych ogniw krzemowych w warunkach laboratoryjnych przekroczyła 26 proc., a w skali produkcyjnej DAS Solar odnotował wynik na poziomie 25,5 proc. dla pojedynczego ogniwa.

Nowy moduł, podobnie jak inne moduły z serii DOAN Pro, ma być objęty 15-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na moc. Producent nie opublikował jeszcze karty katalogowej najnowszego modułu, nie wiadomo więc, jaka ma być wartość mocy po upływie 30 lat. Nie znamy też innych danych ,takich jak wymiary modułu i parametry elektryczne.

Duże moce w szerszej klasie

Oprócz najnowszego modułu o mocy 635 W DAS Solar w serii DOAN Pro ma również nieco słabsze moduły – o mocach w przedziale 605–625W.

REKLAMA

Wymiary najmocniejszego modułu, o mocy 625 W wynoszą 2465 × 1134 × 35 mm przy masie 35 kg. Przy tych parametrach gęstość mocy wynosi 223 Wp/m2, co jest wynikiem bardzo dobrym na tle najbardziej popularnych modułów dostępnych na rynku. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 55,74 V, a prąd zwarciowy (Isc) jest równy 14,27 A. Współczynnik temperaturowy wynosi -0,29%/st. C, co także jest wynikiem bardzo dobrym. U większości producentów jego wartość wynosi zazwyczaj -0,34%/st. C.

Tak samo jak najnowszy moduł o mocy 635 W, seria mocowa 605–625W ma gwarancję produktową wynoszącą 15 lat oraz 30-letnią gwarancję na moc. Po tym czasie wydajność modułu o mocy 625 W ma wynosić 87,4 proc.

Wydaję się, że DAS Solar będzie dalej udoskonalał we własnym zakresie technologię TOPCon i wdrażał ją w swoich produktach. W jednym z ostatnich komunikatów prasowych chiński producent poinformował, że firma zamierza aktualizować osiągnięcia i dalej zwiększać efektywność ogniw TOPCon do ponad 26 proc. Może to zostać osiągnięte niebawem – przy kolejnej odsłonie postępów w ramach rozwoju technologii TOPCon 4.0.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Kiedy bedzie w sprzedaźy?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Patronaty medialne