REKLAMA
 
REKLAMA

Elastyczny moduł PV z włóknem węglowym do zastosowań w żeglarstwie

Elastyczny moduł PV z włóknem węglowym do zastosowań w żeglarstwie
fot. LightLeaf Solar

Kanadyjska firma LightLeaf Solar wprowadziła do sprzedaży elastyczny moduł fotowoltaiczny wykonany przy wykorzystaniu włókna węglowego i giętkich ogniw SunPower Maxeon o sprawności 25,1 proc. Moduł został zaprojektowany pod kątem wykorzystania na łodziach, jednak LightLeaf ma także moduły do innych zastosowań.

Elastyczny moduł fotowoltaiczny o nazwie seaLeaf ma moc 110 W. Jego wymiary wynoszą 1073 x 575 x 9 mm przy masie 2,5 kg. Do budowy modułu wykorzystano 32 elastyczne i wytrzymałe ogniwa SunPower Maxeon GIII Premium ME3 o sprawności 25,1 proc. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 22,9 V, a prąd zwarciowy (Isc) jest równy 6,35 A.

Tylna część modułu została wykonana z włókna węglowego, co ma zagwarantować lekkość, wytrzymałość i elastyczność produktu. Puszka przyłączeniowa jest odporna na wodę, podobnie jak przewód, który ma 3 m długości.

REKLAMA

Szybki montaż

Montaż seaLeaf polega jedynie na zaczepieniu go na barierce za pomocą dwóch zacisków. System montażowy umożliwia dostosowywanie kąta nachylenia modułu bez konieczności każdorazowego odczepiania go od barierki/szyny, do której został zamontowany.

Producent daje 3-letnią gwarancję produktową na seaLeaf oraz 5-letnią gwarancję na wydajność. Pod koniec tego okresu ma ona wynosić minimum 80 proc. Moduł można zamówić bezpośrednio ze strony producenta za kwotę 650 dolarów (około 2900 zł).

REKLAMA

Szersza oferta

Na stronie producenta dostępnych jest kilka modeli elastycznych modułów. Najtańszy panel można kupić za 450 dolarów (około 2000 zł). Jest to elastyczny moduł fotowoltaiczny gLeaf o mocy 110 W, również wykonany przy wykorzystaniu włókna węglowego i gumowej ramy.

Producent nie zamieścił na stronie karty katalogowej produktu, nie znamy więc dokładniejszych parametrów technicznych tego modelu. Nie wiadomo też, do jego budowy producent wykorzystać ogniwa SunPower. Jest natomiast informacja, że pakiet gwarancyjny dla gLeaf jest taki sam jak dla serii seaLeaf.

W ramach gLeaf kupujący może również wybrać moduł o mocy 140 W. Wówczas cena wzrasta do 620 dolarów. Poza tym dostępne są akcesoria montażowe oraz dedykowany stelaż do montażu modułu np. na dachu kampera.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jakim cudem sprawność 25 procent ? Skoro zwykle moduły produkowane masowo maja max 22 procent.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA