REKLAMA
 
REKLAMA

Duńczycy zbudują w Polsce dużą niesubsydiowaną farmę PV

Duńczycy zbudują w Polsce dużą niesubsydiowaną farmę PV
fot. Better Energy

Better Energy i Toms Group zawarły umowę zakupu energii elektrycznej, która przyczyni się do budowy nowej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Moc zainstalowana parku solarnego wyniesie 20 MW. Inwestycja powstanie bez dotacji.

Jak zaznacza Better Energy, podpisany kontrakt PPA jest jedną z pierwszych polskich korporacyjnych umów PPA zawartych bezpośrednio pomiędzy firmą a producentem energii. Nowa farma fotowoltaiczna, o mocy 20 MW, ma być oddana do użytku w czwartym kwartale 2023 roku. Będzie realizowana bez subsydiów czy rządowych gwarancji sprzedaży energii.

Niewiele rzeczy jest ważniejszych w naszej wspólnej walce ze zmianami klimatu i kryzysem energetycznym niż dodanie do sieci elektrycznej nowej, przystępnej cenowo i odnawialnej energii. Właśnie do tego przyczynia się Toms Group, zawierając to porozumienie. Na niestabilnym rynku energii ta umowa PPA sygnalizuje również nową erę, w której firmy w Polsce mogą domagać się dodatkowej energii odnawialnej poprzez umowę zakupu energii po stałej cenie, która służy jako zabezpieczenie przed wyższymi cenami energii – wyjaśnia Peter Munck Søe-Jensen, EVP Power Solutions w Better Energy.

REKLAMA

Energia dla polskiej fabryki

Umowa Better Energy i Toms Group dotycząca inwestycji PV w Polsce bazuje na duńskim kontrakcie PPA pomiędzy stronami. Został on podpisany w 2022 roku.

Jak zaznacza Annette Zeipel, CEO w Toms Group, rozszerzenie partnerstwa z Better Energy przyczyni się do szybszego skalowania zielonej transformacji w kraju, który wciąż w dużym stopniu opiera się na energii z paliw kopalnych.

Toms Group prowadzi w Polsce fabrykę w Nowej Soli, w województwie lubuskim. Zakontraktowana roczna dostawa 1 GWh energii od Better Energy odpowiada 15 proc. zużycia energii w nowosolskim zakładzie.

Zielona księgowość

Ostatnio Better Energy poinformowało także o podpisaniu umowy PPA z duńskim oddziałem koncernu PwC. Zielona energia elektryczna dla przedsiębiorstwa świadczącego usługi księgowe, audytorskie i doradcze będzie dostarczana od 2023 roku. Pochodzić ma z nowo budowanego parku solarnego. Ta instalacja również powstanie bez subsydiów.

Na podstawie zawartej umowy jeszcze w tym roku całkowite zużycie energii przez duńskie biura PwC ma być pokryte dostawami z fotowoltaiki.

REKLAMA

W skali globalnej zobowiązaliśmy się do osiągnięcia poziomu zero netto do 2030 roku, a produkcja zielonej energii jest kolejnym sposobem na realny pozytywny wkład PwC. Pozwoli zmniejszyć nasz ślad klimatyczny, a jednocześnie pomoże zapewnić dostarczanie do sieci jeszcze większej ilości zielonej energii – skomentował Mogens Nørgaard Mogensen, prezes i starszy partner w PwC.

Sprzedaż udziałów na rzecz ATP

W grudniu minionego roku Better Energy pozyskało spore środki finansowe od duńskiego funduszu emerytalnego ATP. Fundusz nabył 15 proc. udziałów w Better Energy. Pozyskane dofinansowanie, rzędu setek milionów euro, ma pozwolić deweloperowi i wytwórcy zielonej energii na zwiększenie generacji w Danii, Szwecji, Finlandii i Polsce.

Better Energy to jeden z najszybciej rozwijających się producentów energii słonecznej w Europie Północnej. Pipeline dużych projektów PV firmy obejmuje inwestycje o łącznej mocy 10 GW.

W 2020 roku zakończyliśmy proces przejścia z dewelopera na niezależnego producenta energii odnawialnej (IPP – independent power producer). Zielona transformacja dopiero się zaczyna, teraz chodzi o przyspieszenie inwestycji polegających na dużych projektach w energetyce odnawialnej. Inwestycja ATP pomaga nam zwiększyć dynamikę na wszystkich rynkach, w tym w Polsce, gdzie zapotrzebowanie na tanią, zieloną energię jest ogromne – mówił Rasmus Lildholdt Kjær, dyrektor generalny Better Energy.

Więcej na temat inwestycji firmy w Polsce w artykule: Better Energy z potężnym dofinansowaniem od funduszu ATP.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA