REKLAMA
 
REKLAMA

Chińczycy zapowiadają rekordową sprawność nowego modułu fotowoltaicznego

Chińczycy zapowiadają rekordową sprawność nowego modułu fotowoltaicznego
fot. Risen

Chiński Risen Energy opracował moduł fotowoltaiczny w technologii HJT o rekordowej wśród produktów firmy sprawności i  mocy. Wyniki zostały potwierdzone przez niezależny niemiecki instytut TÜV SUD.

Nowy moduł Risen Energy będzie najmocniejszym reprezentantem nowej linii modułów Hyper-ion tej firmy. Z informacji udostępnionych przez chińskiego producenta wiemy, że maksymalna moc wyjściowa modułu ma sięgać nawet 741,456 W, a sprawność konwersji promieniowania słonecznego na prąd ma wynosić aż 23,89%.

Podane wyniki zostały zweryfikowane i potwierdzone przez niemiecki TÜV SUD. Risen Energy nowym modułem po raz kolejny podniósł poprzeczkę, bijąc swój własny rekord z 2021 roku. Wówczas podał informację o wyprodukowaniu modułu o sprawności 23,65% i mocy 721,016 W.

REKLAMA

Technologia HJT

Najmocniejszy moduł z linii Hyper-ion został wybudowany z wykorzystaniem ogniw krzemowych wykonanych w technologii heterozłącza (HJT). Jego bifacjalność sięga 85% ±10%, co przekłada się m.in. na wysokie uzyski energii. Risen gwarantuje, że wydajność modułu po 30 latach nadal będzie przekraczać 90%.

Na razie na stronie producenta nie ma karty katalogowej najnowszego modułu, nie znamy także jego ceny oraz pozostałych parametrów.

REKLAMA

Hyper-ion – mocna seria Risen Energy

Obecnie Risen udostępnia na swojej stronie kartę katalogową (szkic) dla serii Hyper-ion w typoszeregu mocowym w przedziale 675–700 W. Najmocniejszy moduł o mocy 700 W ma sprawność 22,5 proc. Jego wymiary to 2384 x 1303 x 35 mm, produkt waży 38,5 kg. Napięcie obwodu otwartego wynosi 49,83 V, a prąd zwarciowy – 17,82 A. Z kolei współczynnik temperaturowy mocy wynosi -0,24%/st. C, co jest wynikiem bardzo dobrym na tle modułów z półki premium obecnie dostępnych na rynku.

Risen stosuje swoje własne konektory Risen Twinsel PV-SY02 o klasie ochronności IP68.

Seria Hyper-Ion jest objęta 12-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność pracy, która po 30 latach eksploatacji ma wynosić nadal 90,75%.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Moduły o coraz większych formaty a ramka nadal cienka i konstrukcje wsporcze nie przystosowane do nich. Ojj, będą problemy.

Moduły o największych formatach stosuje się tylko na dużych naziemnych instalacjach a tam konstrukcje wsporcze projektuje się do ściśle określonego typu modułu. Kluczowa jest tutaj sztywność ramy modułu. Szerokość ramki jest tu drugorzędna.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA