W Europie produkcja energii z PV wzrosła o 37 proc. Jak było w Polsce?

W Europie produkcja energii z PV wzrosła o 37 proc. Jak było w Polsce?
Sungrow EMEA, Unsplash

Rosnące z roku na rok inwestycje w fotowoltaikę w Europie dają wymierne efekty. Produkcja energii słonecznej w ubiegłym roku na naszym kontynencie wyraźnie wzrosła. W tym zakresie nasz kraj był jednym z liderów.

W 2022 roku w Unii Europejskiej powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 41,4 GW – wynika z raportu europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe. To oznacza wzrost o 47 proc. względem mocy uruchomionej rok wcześniej. Na koniec zeszłego roku całkowita moc fotowoltaiki zainstalowanej na terenie UE osiągnęła poziom niemal 209 GW.

Produkcja energii

Jak ten wzrost przełożył się na produkcję energii? Dane dotyczące produkcji energii z fotowoltaiki w Europie za ubiegły rok zebrał Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO).

REKLAMA

Instytut informuje, że w 2021 roku fotowoltaika w Unii Europejskiej wyprodukowała 164 TWh energii elektrycznej. Według Eurostatu udział energii z PV w zużyciu energii elektrycznej w UE wyniósł wówczas średnio 5,7 proc.

Jak było w zeszłym roku? Według stowarzyszenia europejskich operatorów systemów przesyłowych ENTSO-E 2022 rok przyniósł znaczący wzrost ilości energii wprowadzonej do sieci, bo aż 37-proc. Ubiegłoroczna generacja energii słonecznej wyniosła 184 TWh, a energia z PV w 2022 roku odpowiadała za blisko 8 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej w UE.

W Polsce wzrost o 100 proc.

Nasz kraj w 2022 roku okazał się trzecim największym unijnym rynkiem pod względem inwestycji w fotowoltaikę. Uruchomiliśmy elektrownie PV o mocy około 4,5 GW w stosunku do mocy rzędu 3,8 GW uruchomionych rok wcześniej. Więcej systemów fotowoltaicznych podłączyli do sieci tylko Niemcy – 7,9 GW, a także Hiszpanie – około 7,5 GW.

Według danych Agencji Rynku Energii na koniec ubiegłego roku całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła do 12,2 GW.

Odnotowany w 2022 roku wzrost mocy przełożył się na wzrost generacji energii, który był jednym z wyższych w UE. W Polsce fotowoltaika wyprodukowała w ubiegłym roku ponad 9 TWh energii elektrycznej. Czyli o ponad 100 proc. więcej niż w roku 2021. Ilość ta stanowiła ponad 5 proc. energii z PV wytworzonej na terenie UE.

Na wykresie poniżej IEO porównuje generację energii z fotowoltaiki za 2022 rok na największych unijnych rynkach, tj. w pierwszej czwórce krajów o najwyższym tempie rozwoju w 2022 roku. Były to w kolejności: Niemcy, Hiszpania, Polska i Holandia.

REKLAMA

 

wykres rocznej produkcji energii z elektrowni fotowoltaicznych w europie w 2022 roku
Instytut Energetyki Odnawialnej

Najwięcej energii z fotowoltaiki w 2022 roku wyprodukowali Niemcy (55 TWh). Taki wolumen stanowił ponad 30 proc. całej energii z PV wytworzonej w ubiegłym roku na terenie UE. Następna była Hiszpania (31 TWh) oraz Holandia, gdzie wyprodukowano w ubiegłym roku 19 TWh energii z fotowoltaiki.

Instytut Energetyki Odnawialnej zaznacza, że mimo ponad 3 razy niższej mocy zainstalowanej fotowoltaiki w Hiszpanii niż w Niemczech wyprodukowano tam o niecałą połowę mniej energii niż u naszych zachodnich sąsiadów. Moc PV w pierwszym z tych państw wyniosła na koniec zeszłego roku około 19,1 GW, a w drugim było to już ponad 67 GW.

Jak podkreśla IEO, w Hiszpanii profil produkcji jest najbardziej wypłaszczony, co sprzyja większej autokonsumpcji.

Gonimy Francję i Włochy

Instytut Energetyki Odnawialnej zaznacza, że o ile w UE takie państwa jak Włochy czy Francja mają nadal dużo więcej mocy zainstalowanej w PV niż Polska, o tyle w ostatnich latach rozwój sektora fotowoltaiki nie jest tam tak dynamiczny jak w naszym kraju.

Jak podaje IEO, Polska pod względem łącznej mocy zainstalowanej fotowoltaiki i produkcji energii z PV jest na 6. miejscu w Unii Europejskiej. Według prognoz instytutu nasz kraj utrzyma jedno z najwyższych w Unii tempo wzrostu mocy PV także w 2023 roku. Dzięki temu ponownie zmniejszy dystans do Holandii czy Francji pod względem łącznej mocy zainstalowanej i produkcji energii.

Szczegółowe informacje i dane podsumowujące 2022 rok oraz koniunktura rynku PV w Polsce i na świecie zostaną przedstawione w najnowszym raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”. Jego prezentacja zaplanowana jest na 23 maja br.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.