To będzie największa fotowoltaiczna inwestycja w Unii Europejskiej

To będzie największa fotowoltaiczna inwestycja w Unii Europejskiej
Iberdrola

Dwie największe elektrownie fotowoltaiczne, jakie do tej pory powstały w Europie, zostały zrealizowane przez Iberdrolę. Teraz hiszpańska grupa energetyczna szykuje się do budowy jeszcze większej elektrowni PV. Jej moc ponad dwukrotnie przewyższy moc obecnie największej farmy PV na Starym Kontynencie.

Obecnie największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie znajduje się w Hiszpanii w regionie Estremadura. Na inwestycję zrealizowaną kosztem 300 mln euro składają się panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 590 MW.

Największa europejska elektrownia fotowoltaiczna – nazwana od imienia i nazwiska hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro – działa na pełnych obrotach od kilku miesięcy. Dostarcza energię m.in. dla 11 fabryk i centrów logistycznych PepsiCo zlokalizowanych na Półwyspie Iberyjskim.

REKLAMA

Druga największa europejska farma fotowoltaiczna została wybudowana również przez Iberdrolę w Hiszpanii. To uruchomiona trzy lata temu elektrownia Núñez de Balboa. Jej moc zainstalowana wynosi 500 MW. Farma składa się z 1,43 mln modułów obsługiwanych przez 115 falowników.

Gigantyczny portugalski projekt

Teraz Iberdrola zabiera się za realizację jeszcze większego projektu fotowoltaicznego, który również zostanie zrealizowany na Półwyspie Iberyjskim. Tym razem jednak nie w Hiszpanii, ale w Portugalii.

Elektrownia fotowoltaiczna Fernando Pessoa – nazwana na cześć słynnego portugalskiego poety – ma osiągnąć moc 1,2 GW.

Inwestycja zostanie zrealizowana na południu Portugalii – w pobliżu miejscowości Santiago de Cecem, położonej w odległości około 200 km na południe od Lizbony. Projekt w trakcie budowy ma zapewnić 2,5 tys. miejsc pracy.

Wielka farma fotowoltaiczna ma rozpocząć produkcję energii już za dwa lata i będzie to wówczas największa elektrownia PV na terenie Unii Europejskiej (jeszcze większa elektrownia PV, o mocy 1,35 GW, powstaje w europejskiej części Turcji).

REKLAMA

Hiszpanie wyliczają ponadto, że farma fotowoltaiczna Fernando Pessoa będzie piątym największym tego typu obiektem na świecie.

Co z magazynem energii?

Iberdrola nie podaje, ile energii będzie produkować wielka farma PV, informując jedynie, że będzie to wolumen odpowiadający zapotrzebowaniu około 430 tys. gospodarstw domowych.

Nie jest też pewne, czy Iberdrola zdecyduje się jednocześnie na uruchomienie na miejscu magazynów energii. Urządzenia takie mogłyby wspomagać lokalną sieć, która będzie musiała poradzić sobie z przyjęciem ogromnych wolumenów energii. Wcześniej Hiszpanie sygnalizowali taką możliwość, jednak w najnowszym komunikacie, w którym informują o uzyskaniu decyzji środowiskowej, nie wspomniano o planach budowy magazynów energii.

Hiszpanie prowadzą jednak inne inwestycje, których zadaniem będzie stabilizowanie systemu elektroenergetycznego w sytuacji rosnących wolumenów zmiennej generacji z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. W ubiegłym roku na północy Portugalii uruchomili kompleks elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) o łącznej mocy 1,15 GW, który zapewni energię w czasie obniżonej produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Koszt inwestycji wyniósł 1,5 mld euro.

Obecnie Iberdrola przygotowuje się do postawienia w pobliżu portugalskich elektrowni szczytowo-pompowych ogromnej farmy wiatrowej o mocy 400 MW, która po wybudowaniu będzie tworzyć z ESP układ hybrydowy.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.