Wzrosła cena energii dla prosumentów korzystających z net-billingu

Wzrosła cena energii dla prosumentów korzystających z net-billingu
Unsplash

Średnia miesięczna cena energii elektrycznej z rynku hurtowego za luty, którą właśnie podało PSE, okazała się wyższa od średniej ceny ze stycznia. Oznacza to większe korzyści dla prosumentów, jeśli chodzi o energię wprowadzoną do sieci w tym miesiącu.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne po raz kolejny podały średnią miesięczną cenę energii elektrycznej (indeks RCEm), która jest podstawą rozliczeń energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów korzystających z systemu net-billingu.

System net-billingu obejmuje prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie do sieci swoich mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku. Zakłada on wynagradzanie za nadwyżki energii wprowadzanej do sieci po średniej rynkowej cenie energii z wcześniejszego miesiąca. Wynagrodzenie za energię oddaną do sieci jest przekazywane na indywidualny depozyt prosumencki, z którego pomniejszane mają być rachunki za energię kupowaną z sieci.

REKLAMA

Ceny RCEm

PSE po raz pierwszy opublikowały cenę RCEm za czerwiec 2022 roku i dotyczyła ona nadwyżek energii wprowadzonej do sieci przez prosumentów korzystających z net-billingu w lipcu (w okresie przejściowym – od kwietnia do końca czerwca – prosumenci byli rozliczani jeszcze na starych zasadach w systemie opustów).

Najwyższą wartość cena RCEm w dotychczasowej historii net-billingu osiągnęła w sierpniu i była uwzględniona w rozliczeniach energii oddanej do sieci we wrześniu (1019,06 zł/MWh). Później cena energii w net-billingu malała.

W pierwszym miesiącu tego roku średnia cena energii RCEm wyniosła 596,56 zł/MWh (była niższa od średniej ceny z grudnia o 131,64 zł/MWh). Po średniej cenie za styczeń rozliczana była energia oddawana do sieci przez prosumentów w lutym.

Teraz PSE podały średnią miesięczną cenę energii elektrycznej z lutego, po której będzie rozliczana energia wprowadzona do sieci przez prosumentów korzystających z net-billingu w marcu. W stosunku do wcześniejszego miesiąca wzrosła ona o 71,03 zł/MWh – do poziomu 667,59 zł/MWh.

REKLAMA

Ceny w net-billingu za energię wprowadzoną do sieci w kolejnych miesiącach obowiązywania systemu net- billingu wyglądają następująco (z uwzględnieniem późniejszych korekt PSE):

  • lipiec – 656,04 zł/MWh
  • sierpień – 796,27 zł/MWh
  • wrzesień – 1019,06 zł/MWh
  • październik – 710,03 zł/MWh
  • listopad – 575,48 zł/MWh
  • grudzień – 701,67 zł/MWh
  • styczeń – 728,20 zł/MWh
  • luty – 596,56 zł/MWh
  • marzec – 667,59 zł/MWh.

Miesięczna cena RCEm będzie obowiązywać do połowy 2024 roku, kiedy zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii prosumenci objęci net-billingiem mają przejść na rozliczenia po średnich cenach godzinowych.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.