We Włoszech powstanie gigafabryka modułów PV

We Włoszech powstanie gigafabryka modułów PV
fot. YouTube/FuturaSun

W strefie przemysłowej Cittadella w Padwie powstanie włoska gigafabryka, w której wytwarzane będą moduły fotowoltaiczne. Inwestor deklaruje wykorzystanie innowacyjnych technologii. Zamierza rozwinąć produkcję na poziomie 2 GW rocznie.

Włoska FuturaSun nabyła działkę o powierzchni 24 tys. m2 w strefie przemysłowej Cittadella w Padwie. Firma zamierza w najbliższych latach zainwestować łącznie 25 mln euro w rozwój europejskiego łańcucha dostaw dla przemysłu fotowoltaicznego.

Dzięki nowemu centrum przemysłowemu wzmocnimy nasze rodzinne miasto, a jednocześnie staniemy się w planie REpowerEU i Europejskim Zielonym Ładzie punktem odniesienia dla ożywienia włoskiego i europejskiego przemysłowego łańcucha dostaw dla fotowoltaiki – skomentował Alessandro Barin, dyrektor generalny FuturaSun.

REKLAMA

Fabryka, centrum B+R i baza szkoleniowa

FuturaSun informuje, że nowy zakład produkcyjny zostanie zaprojektowany z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Znajdzie się w nim także centrum badawczo-rozwojowe, w którym będą testowane produkty i prowadzone badania naukowe. Jego celem będzie stałe ulepszanie modułów fotowoltaicznych. Ponadto na terenie obiektu działać ma centrum szkoleniowe, które będzie przekazywać fachową wiedzę specjalistom z branży.

FuturaSun została założona w Cittadella w 2008 roku. Firma uruchomiła już fabrykę w Chinach, dwie kolejne są w budowie.

Produkty FuturaSun

Włoskie przedsiębiorstwo wytwarza panele fotowoltaiczne od ponad 10 lat. W swojej ofercie ma moduły do zastosowań mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych, a także rozwiązania dla dużych elektrowni słonecznych. Seria monokrystalicznych modułów Silk obejmuje produkty wytwarzane w technologii ogniw PERC o zakresach mocy 370–460 Wp, 390–550 Wp, 400–510 Wp w zależności od modelu. Ponadto firma sprzedaje model Zebra o zakresie mocy 350–430 Wp bazujący na ogniwach IBC.

Do tego FuturaSun wprowadziła na rynek panele PV do zastosowań specjalnych. Wśród nich jest seria kolorowych modułów fotowoltaicznych Silk Pro Color. W lutym br. przedsiębiorstwo poinformowało o swojej nowej gamie paneli bazujących na ogniwach wielozłączowych (HJT) – o nazwie Velvet. To pierwszy w jej ofercie  panel solarny z ogniwami typu N wykonany w technologii HJT. Velvet zadebiutuje na targach K.EY Energy w Rimini, które odbędą się od 22 do 24 marca br.

FuturaSun oferuje ponadto usługę, którą nazwała Repowering. Dostarcza kompletną gamę modułów, które można wykorzystać do modernizacji systemów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Europejskie fabryki komponentów PV

Ostatnio o planach zbudowania fabryki paneli fotowoltaicznych w Rumunii poinformowała niemiecka firma AE Solar, która zamierza zainwestować w ten projekt 1 mld euro. Docelowo moc produkcyjna zakładu osiągnąć ma 10 GW.

Poza tym plany firmy przewidują postawienie fabryk komponentów fotowoltaicznych w Bułgarii, Grecji i Macedonii Północnej. Więcej na ten temat w artykule: Niemcy zbudują fabrykę paneli fotowoltaicznych w Rumunii.

Ponadto nowe inwestycje związane z produkcją paneli fotowoltaicznych szykują giganci europejskiego rynku energetycznego – włoski Enel i hiszpańska Iberdrola. Więcej na ten temat w artykule: Europejski gigant zabiera się za produkcję paneli fotowoltaicznych.

Nowym inwestycjom w produkcję m.in. paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, baterii i elektrolizerów służyć mają ostatnie decyzje Komisji Europejskiej. Postanowiła ona złagodzić zasady przydzielania pomocy publicznej dla tego typu przedsięwzięć. W związku z tym w unijnym rozporządzeniu GBER (General Block Exemption Regulation) mają być wprowadzone zmiany, które preferencjami obejmą inwestycje dotyczące zielonych technologii.

Rozporządzenie GBER określa typy przedsięwzięć, które mogą uzyskać wsparcie państw członkowskich bez wymogu oceny pod kątem zgodności z unijnym prawem i akceptacji KE. Więcej na ten temat w artykule: Będzie łatwiej o pieniądze na produkcję paneli i pomp ciepła.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.