IEO: Net-billing nie jest złym rozwiązaniem dla prosumentów

IEO: Net-billing nie jest złym rozwiązaniem dla prosumentów
Solartech Energy

Ubiegłoroczny spadek inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne był związany z przejściem na nowy system rozliczeń prosumentów. Jednak nowy system nie jest złym rozwiązaniem, a ponadto zachęca do zwiększania autokonsumpcji i racjonalizacji inwestycji w mikroinstalacje PV – przekonuje o tym Instytut Energetyki Odnawialnej.

W najnowszej analizie Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) zwraca uwagę, że dzięki inwestycjom zrealizowanym w ostatnich latach w Polsce liczba prosumentów przekroczyła 1,2 mln, a łączna moc należących do nich instalacji na koniec 2022 roku wyniosła ponad 9,3 GW. Obecnie prosumenckie mikroinstalacje PV stanowią niemalże 80 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice w Polsce.

Instytut zaznacza, że wprowadzony przed rokiem system net-billingu wpłynął na wyraźny spadek inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne. W ostatnim kwartale zeszłego roku, kiedy można było wejść jeszcze do rozliczeń w systemie opustów, do sieci przyłączonych zostało rekordowe około 1,3 GW mocy w prosumenckiej fotowoltaice. Później jednak tempo inwestycji wyraźnie spadło. W trzecim kwartale ub.r. przyłączonych zostało 375 MW nowych mocy w mikroinstalacjach PV.

REKLAMA

Instytut podkreśla, że spadek inwestycji jest związany z wdrożeniem nowego systemu rozliczeń prosumentów, jednak jednocześnie broni net-billingu.

System net-billing spowolnił rozwój instalacji prosumenckich, ale nie przez to, że jest złym rozwiązaniem. Chodziło o zaakceptowanie i nauczenia się nowych zasad przez instalatorów, prosumentów, a także zrozumienia go przez banki i instytucje finansujące – zapewnia IEO.

Według IEO nowy system rozliczeń stworzył też bodźce do „innowacji, optymalizacji i racjonalizacji działań inwestycyjnych, w tym do lepszego wymiarowania instalacji oraz inwestycji w dodatkowe urządzenia, które będą mogły wykorzystać nadwyżki energii”.

Rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć autokonsumpcję, na które wskazuje IEO, jest magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej w ciepłej wodzie na potrzeby c.w.u. oraz przesuniecie jej zużycia na wieczorny szczyt zapotrzebowania.

Net-billing zniechęca do przewymiarowania instalacji

Instytut przytacza dane pokazujące, że w gospodarstwie domowym korzystającym z fotowoltaiki w systemie net-billingu wskaźnik autokonsumpcji szybko maleje wraz ze wzrostem mocy instalacji. To powinno zniechęcać inwestorów do przewymiarowania swoich instalacji, sprzyjając lepszemu dopasowaniu mocy do zapotrzebowania.

Wielkość instalacji fotowoltaicznej rozliczanej w systemie net billing dla gospodarstwa domowego
Wymiarowanie instalacji fotowoltaicznej rozliczanej w systemie net-billing dla gospodarstwa domowego zużywającego 5 MWh/rok. Opracowanie: IEO

Instytut Energetyki Odnawialnej na podstawie wykonanej analizy szacuje, że w systemie net-billingu ze wsparciem z programu Mój Prąd prosumenci przy inwestycjach w dobrze dobrane małe instalacje PV, o mocach rzędu 4–5 kW, mogą osiągać stopę zwrotu na poziomie IRR=25–19% – wyższą niż w systemie net-meteringu, która w analizie wykonanej przez IEO wyniosła IRR=14–13%.

Nowy system rozliczeń prosumentów (net-billing) prowadzi do większego współczynnika autokonsumpcji, ponieważ instalacje PV są bardziej optymalnie wymiarowane ze względu na sposób rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej. System ten prowadzi również do zamiany wirtualnego magazynowania energii w sieci, jak było w poprzednim systemie net-meteringu, na rzecz wykorzystania nadwyżek tej energii do krótkoterminowego przechowania w magazynach ciepła czy magazynach elektrycznych.

Więcej informacji na temat rynku prosumenckiego i inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne IEO przedstawi w raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, którego publikacja jest planowana na 23 maja br.

REKLAMA

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

+