REKLAMA
 
REKLAMA

Chiński producent wprowadzi moduł o rekordowej mocy i sprawności

Chiński producent wprowadzi moduł o rekordowej mocy i sprawności
fot. Huasun

Chiński producent ogniw i paneli fotowoltaicznych Huasun poinformował o planowanym wprowadzeniu do sprzedaży modułu o mocy wyjściowej przekraczającej 700 W. Do jego produkcji będą wykorzystywane ogniwa słoneczne w technologii HJT, które mają zapewniać świetną sprawność konwersji światła słonecznego w energię elektryczną.

Chiński producent w jednym z ostatnich komunikatów podaje, że najnowszy moduł fotowoltaiczny Himalaya G12-132 odnotował moc wyjściową na poziomie 723,97 W oraz sprawność 23,3 proc. Wyniki te zostały potwierdzone przez niemiecki TÜV SUD.

Ogniwa HJT i hermetyzacja

Rekordowy moduł został wykonany z wykorzystaniem ogniw HJT (Heterojunction) o wymiarach 210 x 210 mm. Coraz mocniej wypierają one dotychczas powszechnie stosowane ogniwa w PERC (Passivated Emitter and Rear Cell).

REKLAMA

Napięcie obwodu otwartego (Voc) modułu Himalaya G12-132 wynosi 49,46 V, a prąd zwarciowy (Isc) – 17,57 A. Z kolei współczynnik wypełnienia, będący stosunkiem mocy maksymalnej, jaką można uzyskać z modułu, do iloczynu napięcia maksymalnego i prądu maksymalnego generowanego przez panel, wynosi 83,39 proc.

Dodatkowo, jak podaje producent, zastosowano technologię super multi-busbar (SMBB). Polega ona w uproszczeniu na wykonaniu na wierzchniej warstwie ogniwa wielu bardzo cienkich ścieżek przewodzących ładunek elektryczny.

Moduły z serii Himalaya G12-132 są hermetyzowane poliizobutylenem (PIB), zastosowano w nich także cienką folię konwersyjną (ang. conversion film). Jest to cienka warstwa umieszczana na wierzchniej powierzchni modułu, zwiększająca absorpcję promieniowania słonecznego przez panel, zwłaszcza w zakresie fal o długości bliskiej podczerwieni. Połączenie BIP i folii ma zapewnić większą wodoszczelność modułu, a także wyższy uzysk energii elektrycznej.

REKLAMA

Jak podaje Huasun w swoim komunikacie, według obliczeń roczna produkcja energii przez moduły Himalaya G12-132 jest co najmniej o 6–8 proc. wyższa niż w przypadku innych typów modułów wielkogabarytowych (w których ogniwa wykonano w technologii PERC), co może skutecznie obniżyć LCOE i przynieść wyższy zwrot z inwestycji.

Wysoko w topowych rankingach

O modułach Huasun zrobiło się głośno w drugiej połowie 2022 roku, kiedy to chiński producent rozpoczął sprzedaż moduł z serii HJT G12. W najnowszym, marcowym wydaniu rankingu TaiyangNews, zestawiającego najwydajniejsze dostępne komercyjnie moduły fotowoltaiczne, moduł chińskiego producenta zajął piąte miejsce, plasując się obok modułów SunPower, Longi, Jinko i Aiko Solar (zwycięzcy marcowego rankingu).

Na liście TaiyangNews znalazł się bifacjalny panel Huasun z serii Himalaya HS-210-B132, zbudowany na bazie ogniw typu N w technologii HJT. Moduł ma moc 700 W i sprawność 22,53 proc. Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) to 50,13 V, prąd zwarciowy (Isc) jest równy 17,43 A. Współczynnik temperaturowy mocy wynosi -0,26 proc./st. C, co jest wynikiem bardzo dobrym na tle konkurencji.

Moduł HS-210-B132 ma wymiary 2384 x 1303 x 35 mm i waży 38,7 kg. Huasun oferuje 15-letnią gwarancję produktową na moduł oraz 30-letnią liniową gwarancję mocy. Po 15 latach ma ona wynosić nawet 88 proc. wartości początkowej.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

dwa na dwa metry, duża rzecz…

Kiepski z Ciebie monter jak nie odróżniasz ogniwa od panela 🙂

@monter: Polecam dobrego okulistę. Ja nie widzę tam nigdzie 2m x 2m. Jest za to blisko 2,4m x 1,3m. Te moduły nie montuje się na dachu, więc rozmiar nie jest żadnym problemem. Za to duże moduły to mniej połączeń elektrycznych na tej samej powierzchni a to właśnie połączenia odpowiadają za najwięcej awarii na farmach wiatrowych.

* solarnych miało być. Mój bląd.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA