Amerykański producent wprowadza optymalizator do paneli fotowoltaicznych

Amerykański producent wprowadza optymalizator do paneli fotowoltaicznych
fot. Enteligent

Firma Enteligent wprowadziła do swojej oferty optymalizator mocy, który może współpracować z więcej niż jednym modułem fotowoltaicznym jednocześnie. Zastosowanie urządzenia ma dawać większą kontrolę nad instalacją PV.

Premiera nowego optymalizatora mocy – Enteligent NMax RSD with Optimization M900A1/M900B1 – powiększa ofertę tego typu rozwiązań dla fotowoltaiki. Produkt amerykańskiej firmy Enteligent może współpracować jednocześnie z dwoma modułami fotowoltaicznymi, co daje szereg korzyści związanych z wydajnością pracy instalacji oraz jej bezpieczeństwem.

W opozycji do systemów szeregowych

Enteligent tłumaczy, że wykorzystanie optymalizatorów mocy pozwala na większą kontrolę nad instalacją fotowoltaiczną. W odniesieniu do instalacji PV, w której pojedyncze moduły są ze sobą połączone szeregowo, tworząc łańcuch wpinany następnie do falownika, zastosowanie modułów i optymalizatorów mocy, pomiędzy którymi występuje połączenie równoległe, pozwala na niezależne działanie pojedynczego modułu fotowoltaicznego (lub dwóch w przypadku omawianego podwójnego optymalizatora).

REKLAMA

Dla przykładu – w momencie zacienienia łańcucha modułów połączonych ze sobą szeregowo cały łańcuch będzie pracować mniej więcej z wypadkową mocą najsłabiej pracującego w danym łańcuchu modułu. Natomiast w tej samej sytuacji przy wykorzystaniu optymalizatorów mocy zacienione moduły obniżą chwilowo wydajność swojej pracy, jednak nie wpłyną na pracę pozostałych, niezacienionych modułów pracujących w tym samym układzie.

Optymalizator włącza się i wyłącza automatycznie, co skutkuje średnio o 10 proc. wyższą energią elektryczną z typowej instalacji słonecznej na dachu w ciągu roku.

Opcja monitorowania

Oprócz większej niezależności Enteligent NMax RSD with Optimization M900A1/M900B1 ma również gwarantować monitorowanie pracy na poziomie modułu – w celu raportowania statystyk wytwarzania energii słonecznej. Urządzenie może jednocześnie obsługiwać dwa moduły fotowoltaiczne o maksymalnej łącznej mocy 900 Wp.

REKLAMA

Optymalizator ma sprawność 99,8 proc. i pobór własny mocy na poziomie 1,8 W, jest również zgodny ze standardami NEC 2017 i 2020 oraz UL 1741.

Podwójny optymalizator jest reklamowany na stronie Enteligent. Produkt będzie dostępny od trzeciego kwartału 2023 roku. Cena Enteligent NMax RSD with Optimization M900A1/M900B1 ma wynosić 65–70 dolarów (278–300 zł).

Kolejny gracz na rynku optymalizatorów

Optymalizator mocy wprowadzony przez Enteligent to kolejne tego typu rozwiązanie na rynku. Będzie musiało konkurować z produktami większych graczy, jak np. SolarEdge. Ta izraelska firma od 2006 produkuje rozwiązania do optymalizacji pracy modułów fotowoltaicznych, a w ostatnim czasie wprowadziła nową serię S swoich pojedynczych i podwójnych optymalizatorów mocy.

Jak czytamy na stronie SolarEdge, seria S ma być przystosowana do szybko zmieniających się parametrów modułów fotowoltaicznych dostępnych na rynku (w tym do współpracy z modułami o coraz większych mocach). W serii S zaimplementowano również funkcję Sense Connect, która zapobiega powstawaniu łuku elektrycznego dzięki precyzyjnemu monitoringowi złącza. W wyniku wykrycia nieprawidłowości (zbyt wysokiej temperatury) wyzwalane jest – jak opisuje firma – „odpowiednie zdarzenie” i w razie potrzeby falownik jest wyłączany.

Seria S jest już dostępna w sprzedaży i powoli zaczyna wypierać poprzednią serię optymalizatorów firmy, oznaczoną jako P. Warto jednak dodać, że inwestorzy, którzy mają instalację wykonaną z wykorzystaniem optymalizatorów z serii P nie muszą się martwić ewentualną awarią w przyszłości i brakiem dostępności produktu. Seria S jest kompatybilna z serią P, jednakże zamiennik powinien być dobrany przez profesjonalistę, aby poprawnie współpracował z istniejącym systemem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.