Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych. Nowy ranking

Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych. Nowy ranking
Longi Solar

Najnowszy ranking największych producentów paneli fotowoltaicznych potwierdza dominację chińskiego przemysłu PV. W ścisłej czołówce znalazły się wyłącznie firmy z Państwa Środka.

Firma konsultingowa TrendForce przedstawiła ranking sześciu największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie pod względem dostaw zrealizowanych w 2022 roku.

Liderem rankingu, o którym informuje „PV Magazine”, jest Longi Solar, który w ubiegłym roku miał zrealizować dostawy paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 45–47 GW. Na drugim miejscu znalazła się Trina Solar (43 GW), na trzecim był Jinko Solar (42–43 GW), a na kolejnych pozycjach znalazły się JA Solar (39,75 GW), Canadian Solar (21,1 GW) oraz Risen Energy (16 GW).

REKLAMA

TrendForce podkreśla, że ta szóstka w 2022 roku odpowiadała za dostarczenie paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 205–211 GW, co stanowiło około 76–78 proc. wszystkich dostaw paneli, które zostały zrealizowane w ubiegłym roku.

REKLAMA

Moduły o dużej mocy zdobywają rynek

Analitycy TrendForce odnotowują, że ubiegły rok na globalnym rynku fotowoltaicznym stał pod znakiem rosnącego znaczenia modułów o dużej powierzchni i mocy (przekraczającej 700 W), bazujących coraz częściej na największych ogniwach o długości boku 210 mm. Na takie ogniwa stawia m.in. Trina Solar i Risen Energy, podczas gdy inni czołowi producenci wykorzystują ogniwa o długości boku wynoszącej 182 mm.

Zdaniem TrendForce całkowita moc dostarczonych modułów o dużej powierzchni w pierwszym kwartale tego roku przekroczyła 120 GW, a globalna zdolność produkcyjna takich modułów w 2023 roku ma osiągnąć 767 GW, co powinno stanowić około 90 proc. całkowitych zdolności produkcyjnych przemysłu PV. W tym zdolności produkcyjne modułów z ogniwami o długości boku 210 mm mają wzrosnąć do 508 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.