REKLAMA
 
REKLAMA

Powstaje największa dachowa elektrownia PV na świecie

Powstaje największa dachowa elektrownia PV na świecie
fot. Sumitomo Rubber

Japoński producent opon rozpoczął w Tajlandii budowę największej dachowej instalacji solarnej. Na dachu fabryki Falken Tire powstanie elektrownia PV o łącznej mocy 22 MW.

Dachowa elektrownia fotowoltaiczna, którą Sumitomo Rubber buduje w Tajlandii, składać się będzie z 40 tys. paneli. Ma to być największa na świecie instalacja PV zamontowana na dachu. Jej powierzchnia według planów zajmie 100 tys. m2, będzie zatem większa niż 10 boisk piłkarskich.

Moc zainstalowana instalacji osiągnąć ma 22 MW. Planowana generacja ma odpowiadać zapotrzebowaniu energetycznemu ponad 2,7 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Produkcja w Falken Tire

Sumitomo Rubber jest czołowym japońskim producentem opon, piątym co do wielkości na świecie. Jego zakład Falken Tire zlokalizowany jest w tajlandzkiej prowincji Rayong. Wytwarzane w nim opony trafiają głównie na rynek europejski.

Po zainstalowaniu na dachu fabryki 40 tys. paneli fotowoltaicznych produkcja opon w zakładzie ma być w 100 proc. zrównoważona.

REKLAMA

Uruchomienie instalacji PV zaplanowane jest na styczeń 2025 roku.

Kogeneracja do kompletu

W fabryce Falken Tire ma być zainstalowany również system kogeneracji w celu zwiększenia produkcji energii i jej ustabilizowania. System ma się składać z dwóch kotłów o mocy 6,6 MW zasilanych biomasą.

Sumitomo Rubber planuje do 2029 roku obniżyć poziom emisji o połowę w porównaniu z rokiem 2017 i osiągnąć neutralność węglową do 2050 roku.

[artykuł edytowany]

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brawo dla redakcji, tylko oni pisząc o Tajlandii posługują się Tajwanem..
Dajcie może ai pisać artykuły to nie będzie takich baboli?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA