Farma fotowoltaiczna sfinansowana z Polskiego Ładu

Farma fotowoltaiczna sfinansowana z Polskiego Ładu
Gmina Żerków

Jedna z gmin z województwa wielkopolskiego zrealizowała farmę fotowoltaiczną, która powstała dzięki dofinansowaniu z rządowego programu Polski Ład.

Wielkopolska gmina Żerków zainwestowała w budowę farmy fotowoltaicznej. Instalacja o mocy 1,1 MW została zbudowana na powierzchni 2 hektarów.

Dzięki funkcjonowaniu farmy fotowoltaicznej zmniejszone zostaną rachunki za energię gminnych obiektów, takich jak przedszkola i szkoły, a także stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków. Ponadto projekt zakłada sprzedaż nadwyżek energii, z której przychody zasilą budżet gminy. Energię z farmy fotowoltaicznej Żerków będzie sprzedawać na podstawie zawartej umowy ze spółką Energa Obrót.

REKLAMA
REKLAMA

Koszt inwestycji wyniósł ponad 4,5 mln zł, z czego aż 3,8 mln zł pozyskano z rządowego programu Polski Ład.

Jesteśmy pierwszą gminą w Polsce, która powołała spółdzielnię energetyczną mającą źródło o tak dużej mocy. Projekt przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom gminy – powiedział podczas uroczystości otwarcia farmy PV cytowany przez PAP burmistrz gminy Żerków Michał Surma.

[artykuł edytowany]

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.