REKLAMA
 
REKLAMA

Grecy zainwestują na polskim rynku fotowoltaicznym

Grecy zainwestują na polskim rynku fotowoltaicznym
fot. EuroEnergy

EuroEnergy, spółka zależna Grupy Libra, planuje budowę farm PV pozwalających na przekroczenie progu 400 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice w czterech krajach Europy Środkowej. Wykona je w ramach współpracy z nowo pozyskanym partnerem.

EuroEnergy, spółka założona w Grecji w 2007 roku, ogłosiła nawiązanie współpracy z Afcon Renewable Energy, spółką zależną izraelskiej grupy Afcon Holdings. Firmy zamierzają wspólnie zwiększyć inwestycje w OZE w Polsce. Ponadto planują inwestować w energię wiatrową, fotowoltaikę i akumulatory do magazynowania energii w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Farmy fotowoltaiczne w Polsce

Wartość planowanych polskich inwestycji EuroEnergy i Afcon Renewable Energy szacowana jest na około 80 mln euro. Obejmują one dwa projekty fotowoltaiczne.

REKLAMA

Jedną z inwestycji będzie elektrownia PV o mocy 20 MW w gminie Boguszyn w południowo-zachodniej Polsce. Dzięki temu EuroEnergy zwiększy moc swoich projektów w fazie przygotowania w naszym kraju do 100 MW i przekroczy 400 MW w Europie.

Elektrownia fotowoltaiczna w Boguszynie uzyskała już niezbędne pozwolenia. Jej budowa ma ruszyć pod koniec przyszłego miesiąca. Instalacja powinna zostać podłączona do sieci na początku 2024 roku.

REKLAMA

Partnerstwo z tak podobnie myślącym i zorientowanym na przyszłość zespołem firmy Afcon będzie się tylko umacniać w przyszłości, zarówno w Polsce, jak i w innych regionach geograficznych. Polska staje się czwartym głównym europejskim rynkiem energii odnawialnej dla EuroEnergy, w miarę jak budujemy jedną z największych platform energii odnawialnej w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej – powiedział Fanis Mermigkousis, dyrektor generalny EuroEnergy.

Dywersyfikacja portfolio

Umowa zawarta przez EuroEnergy z Afcon Renewable Energy pozwala zdywersyfikować geograficznie portfolio greckiej firmy i powiększyć jej bazę aktywów.

Działająca od 2007 roku firma EuroEnergy realizuje projekty z obszaru energetyki słonecznej i wiatrowej w Rumunii i Grecji, a ostatnio także w Chorwacji.

Spółka należy do Grupy Libra, która jest aktywna w prawie 60 krajach w Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i Europie. Nowe przedsięwzięcia rozszerzą zakres jej działalności. Portfolio realizowanych i planowanych projektów OZE grupy obejmuje instalacje o łącznej mocy około 3 GW. Są to inwestycje związane z energią słoneczną, wiatrową, magazynowaniem energii i przetwarzaniem odpadów na energię.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

szkoda, że na naszym polskim OZE żerują same zagraniczne firmy- jak nie niemcy, to hiszpanie, włosi, francuzi, czy skandynawowie. to skandal, że takie jest podejście do tematu, winien zostać radykalnie ograniczony dopust obcych inwestorów do naszego rynku OZE.

Rozumiem,że im też będą wyłączać produkcję prądu tak jak i wszystkim producentom polskim. Życzę powodzenia, biznes że jej. Polak potrafi wszystko spieprzyć nawet darmową elektrykę

Dobrze, że na naszym rynku działają różne firmy a nie monopol partyjny

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA