Nowości polskiego producenta fotowoltaiki mają dać 200 mln zł sprzedaży

Nowości polskiego producenta fotowoltaiki mają dać 200 mln zł sprzedaży
ML System

ML System specjalizujący się w rozwiązaniach z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami oczekuje dodatkowej sprzedaży w kwocie nie mniejszej niż 200 mln zł rocznie po wdrożeniu kolejnych produktów bazujących na technologii kwantowej.

W 2021 roku ML System uruchomił pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną. Wydarzenie to jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży fotowoltaiki zintegrowanej z fotowoltaiką (BIPV) i automotive.

Teraz spółka podała więcej informacji na temat planów związanych z rozwojem nowych produktów. Zarząd ML System rozszerzył strategię rozwoju o nowe rozwiązania bazujące na technologii kwantowej.

REKLAMA

Plany na kolejne lata

Spółka w latach 2023–2024 zamierza zainwestować około 120 mln zł w produkcję ceramicznych dachówek fotowoltaicznych oraz fotowoltaicznych płyt elewacyjnych.

Dzięki rozszerzeniu portfolio o nowe produkty ML System oczekuje dodatkowej sprzedaży w kwocie nie mniejszej niż 200 mln zł rocznie, przy dwucyfrowym poziomie rentowności EBITDA. Plan inwestycyjny zakłada osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych w szacowanej wysokości do 50 tys. m2 w drugiej połowie 2025 roku.

Wydatki inwestycyjne mają zostać sfinansowane ze środków własnych, z planowanych grantów oraz za pomocą kredytów bankowych i instrumentów dłużnych, w tym umów leasingowych. Ponadto spółka zamierza pozyskać około 70 mln zł z emisji akcji planowanej po uzyskaniu zgody akcjonariuszy podczas walnego zgromadzenia zwołanego na 26 maja.

Dawid Cycoń, prezes ML System, podkreśla, że w zakresie formalnym i prawnym nowe produkty mają dopuszczenie do stosowania oraz spełniają wymagania w obszarze norm fotowoltaicznych i budowlanych.

Zamierzamy wykorzystać sprzyjające warunki zewnętrzne, aby zdynamizować rozwój i w horyzoncie średnioterminowym stać się prekursorem wdrożeń innowacyjnych produktów rozszerzających naszą ofertę BIPV i jednocześnie wiodącym dostawcą kompleksowych rozwiązań BIPV w Europie. Zidentyfikowaliśmy renomowanych, europejskich producentów materiałów budowlanych i pokryć dachowych jako partnerów zapewniających dystrybucję nowych produktów. Prowadzimy obecnie rozmowy z kilkoma podmiotami na temat potencjalnej współpracy komercyjnej – komentuje Dawid Cycoń.

Łączne nakłady inwestycyjne obejmują zakup linii produkcyjnej. Spółka zakłada, że zautomatyzowana linia produkcyjna będzie gotowa do rozruchu w drugim kwartale 2024 roku, a produkcja właściwa rozpocznie się w trzecim kwartale 2024 roku. Pełne moce produkcyjne mają zostać osiągnięte w drugiej połowie 2025 roku.

Budynki zeroemisyjne

ML System podkreśla, że jego plan wdrożenia na rynek nowych produktów uwzględnia terminy założone w projekcie unijnej dyrektywy budynkowej, która wprowadzi nowe wymogi w zakresie wykorzystania OZE w budownictwie.

Harmonogram szykowanych przez Unię Europejską zmian na najbliższe lata zakłada m.in. osiągnięcie zeroemisyjności wszystkich nowych budynków zajmowanych, eksploatowanych lub będących własnością władz publicznych od 2026 roku oraz wszystkich nowych budynków prywatnych od 2028 roku.

Wprowadzenie nowych produktów, jakimi są ceramiczne dachówki fotowoltaiczne oraz fotowoltaiczne płyty elewacyjne, podyktowane jest rosnącą świadomością w zakresie konieczności zwrócenia się ku źródłom odnawialnym, a przede wszystkim obecnymi i planowanymi zmianami legislacyjnymi. Silne ukierunkowanie Unii Europejskiej na transformację energetyczną uwidacznia europejski projekt rewizji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków EPBD z 16 lutego 2023 roku. Na mocy planowanej dyrektywy kraje Unii Europejskiej zobowiązane zostaną do wprowadzenia przepisów prawnych i administracyjnych, których efektem ma być ujednolicenie standardów sprawności energetycznej w budownictwie – czytamy w komentarzu spółki.

Cena fotowoltaicznej dachówki? Konkurencyjna

ML System na razie nie podaje szczegółów na temat specyfikacji nowych produktów i ich cen. Spółka zapewnia jednak, że cena w przeliczeniu na m2 powierzchni ceramicznej dachówki fotowoltaicznej oraz fotowoltaicznej płyty elewacyjnej będzie konkurencyjna względem obecnie stosowanych rozwiązań, tj. klasycznej dachówki lub klasycznej płyty elewacyjnej, uzupełnionych o oddzielny moduł PV.

W prognozach kosztów miały zostać uwzględnione marże dystrybucyjne oraz wydatki związane ze sposobem pakowania i dystrybucji. Równocześnie parametry w zakresie efektywności energetycznej nowych rozwiązań mają być zbliżone do najlepszych modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Spółka zamierza jednocześnie kontynuować rozwój sprzedaży szkła powłokowego, w tym szyb z aktywną powłoką kwantową, a także innych zapowiedzianych wcześniej rozwiązań.

Innowacyjne dachówki fotowoltaiczne i fotowoltaiczne płyty elewacyjne idealnie wpisują się w globalne trendy rynkowe dotyczące efektywności energetycznej w budownictwie, jednocześnie odznaczając się walorami estetycznymi i trwałością. Nowe produkty spółki są komplementarne wizualnie i sposobem montażu z tradycyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w budownictwie. Mogą być z nimi w pełni zintegrowane, co razem z efektywnością kosztową i energetyczną będzie w naszej ocenie stanowić o ich przewadze konkurencyjnej względem dotychczasowych rozwiązań – podsumowuje Dawid Cycoń.

Nie tylko fotowoltaika

Oferta ML System – oprócz fotowoltaki – to także produkty z obszaru Smart City oraz specjalistyczne szkło przeznaczone m.in. dla branży automotive. Ponadto spółka prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej.

Łączna powierzchnia należących do ML System zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym w Zaczerniu koło Rzeszowa wynosi ponad 25 tys. m kw. Producent dysponuje 16 patentami, a osiem zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

Dla potrzeb wdrożenia nowych projektów spółka planuje zwiększyć zatrudnienie o 120 osób, które mają pracować w systemie dwuzmianowym.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach: