ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną na terenie kopalni

ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną na terenie kopalni
ML System

ML System podpisał z firmą Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria umowę na dostawę i wykonanie elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 3 MW, która będzie zlokalizowana na zwałowisku północnym kopalni Jaźwica, w Chęcinach w woj. świętokrzyskim.

Oferta ML System została wybrana w lipcu 2022 r. na podstawie postępowania konkursowego. Podpisanie umowy poprzedzone było etapem ustaleń technicznych, a czas ich trwania uwzględniał specyficzne aspekty inwestycji.

Ostateczna wartość kontraktu pozyskanego przez ML System będzie zależna od wybranego wariantu inwestycji – wyniesie od 13,5 mln zł brutto do 16,1 mln zł brutto.

REKLAMA

– Energetyczny krajobraz Polski zmienia się na naszych oczach, a co najważniejsze, staje się bardziej zielony. Po odnawialne źródła energii sięgają dzisiaj podmioty z wielu branż, w tym sektor wydobywczy. Cieszy nas fakt, że w sposób czynny uczestniczymy w tej transformacji. Nasz segment fotowoltaiki klasycznej dla energetyki zawodowej i MŚP ma przed sobą doskonałe perspektywy. Uczestniczymy w kolejnych przetargach i postępowaniach konkursowych, liczymy na ich pozytywne zakończenie – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Magdalena Szczukiewicz, dyrektor rozwoju i marketingu w Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, podkreśla, że inwestycja jest jednym z kroków w procesie zielonej transformacji Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych. Wytworzona energia ma być wykorzystywana do zasilenia zakładów produkcyjnych, ale także do produkcji zielonego wodoru.

Zarówno Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, jak i ML System należą do Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich, którego zadaniem jest zbudowanie niezbędnej infrastruktury do produkcji wodoru na poziomie do 50 tys. ton rocznie do 2030 r.

REKLAMA

ML System to spółka technologiczna z silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca zarówno konwencjonalne jak i innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami (BIPV).

Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym ML System wynosi ponad 25 tys. m kw. Spółka dysponuje 16 patentami, a sześć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – QGlass.

W trzecim kwartale 2022 r. – ostatnim, za który raport finansowy przedstawił dotychczas ML System – spółka miała 63,7 mln zł przychodów wobec 50,3 mln zł przychodów w drugim kwartale oraz 54,9 mln zł w pierwszym kwartale ub.r.

Każdy z trzech pierwszych kwartałów zeszłego roku spółka kończyła na minusie. Kwartalne straty netto ML System w tym czasie wyniosły kolejno 2,75 mln zł, 1 mln zł oraz 0,93 mln zł netto.

Raport finansowy za czwarty kwartał i cały 2022 rok spółka ma przedstawić 31 marca br.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.