ML System otrzymał kolejne patenty na swoje wynalazki kwantowe

ML System otrzymał kolejne patenty na swoje wynalazki kwantowe
fot. ML System

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał spółce ML System kolejne dwa patenty. Jeden obejmuje szybę zespoloną ze specjalnymi warstwami wypełniającymi, drugi – sposób otrzymywania tych warstw w procesie produkcji.

ML System to spółka technologiczna prowadząca intensywną działalność badawczo-rozwojową. Na lata 2020–2024 zaplanowała realizację strategii „nowej ery kwantowej”. Nazwa wiąże się z wprowadzeniem na rynek i rozwijaniem innowacyjnej technologii szyby z powłoką kwantową Quantum Glass (QGlass), która oprócz pełnienia swojej podstawowej funkcji jest też aktywnym elementem generującym energię elektryczną. 

Pod koniec 2021 roku spółka otworzyła w Zaczerniu koło Rzeszowa linię produkcyjną QuantumGlass. Dawid Cycoń, prezes ML System, uznał uruchomienie tej pionierskiej w skali świata produkcji za jedno z najważniejszych wydarzeń w 15-letniej wówczas historii firmy.

REKLAMA

16 patentów zatwierdzonych i kolejne w kolejce

Firma konsekwentnie rozwija swoje wynalazki i zgłasza je do Urzędu Patentowego RP w celu uzyskania ochrony własności przemysłowej. Teraz poinformowała, że urząd przyznał jej kolejne dwa patenty. Przedmiotem wynalazku tym razem jest – jak opisuje ML System – „sposób otrzymywania selektywnej warstwy ognioodpornej modyfikowanej nanocząsteczkami półprzewodnikowymi oraz wypełniania tą aktywną warstwą komory lub komór szyby zespolonej, a także szyba zespolona zawierająca tę lub te warstwy”.

Niniejsze patenty to kolejny krok do realizacji wdrożenia „nowej ery kwantowej” w naszej firmie, gdzie ważnym produktem będą szyby z aktywną warstwą kropek kwantowych, charakteryzujące się odpornością ppoż. w ramach projektu Active Glass, planowanego na ten rok – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

REKLAMA

Spółka obecnie dysponuje 16 patentami, a sześć kolejnych zgłoszeń czeka na rozpatrzenie.

Ochrona poza Polską

ML System stara się także o objęcie ochroną wynalazków spółki na terenie Unii Europejskiej i w wybranych krajach poza UE. Pod koniec grudnia 2022 roku firma informowała, że Europejski Urząd Patentowy udzielił jej – po niemal siedmiu latach od zgłoszenia – patentu na wynalazek o nazwie „Laminowany termoizolacyjny moduł fotowoltaiczny” (A laminated thermally insulating photovoltaic module). Więcej informacji na ten temat, a także na temat innych autorskich technologii ML System w artykule: Kolejny patent spółki technologicznej. Tym razem na specjalny moduł PV.

Jak informuje spółka, rozwój jej technologii jest realizowany w ramach odrębnego działu B+R, który zatrudnia pracowników różnych specjalizacji i został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt. Firma dysponuje urządzeniami światowej klasy, m.in. napylarką magnetronową, mikroskopem elektronowym, urządzeniami do nanoszenia warstw o grubościach atomowych techniką ALD (Atomic Layer Deposition), systemem do epitaksji i reaktorem MOCVD.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.