Niemcy mają nowy plan dla fotowoltaiki

Niemcy mają nowy plan dla fotowoltaiki
Robert Habeck. Fot. BMWK.

Niemiecki rząd opublikował nową strategię rozwoju sektora solarnego. Fotowoltaika ma być kluczową technologią dla osiągnięcia celu, jakim jest niemal całkowita zeroemisyjność niemieckiej elektroenergetyki w 2035 roku.

Niemiecka strategia energetyczna przewiduje zwiększenie udziału OZE w konsumpcji energii elektrycznej w Niemczech z obecnych około 40 proc. do 80 proc. w roku 2030. Berlin zakłada, że będzie to możliwe pod warunkiem zwiększenia zainstalowanej mocy elektrowni fotowoltaicznych z obecnych około 70 GW do 215 GW na koniec tej dekady. Przełoży się to na zwiększenie udziału PV w niemieckim miksie elektroenergetycznym z 10 do 30 proc.

Do 2035 roku Berlin chce zapewnić niemal całkowicie neutralną dla klimatu produkcję energii elektrycznej, za którą mają odpowiadać odnawialne źródła energii oraz zielony wodór.

REKLAMA

Aby jednak te cele zostały zrealizowane, inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Niemczech musi być znacznie więcej – mimo że i tak nasi zachodni sąsiedzi są europejskimi liderami pod względem uruchamianych mocy w PV.

Temu ma służyć wdrożenie strategii dla fotowoltaiki, której założenia przedstawił niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck.

Niemiecka fotowoltaika rośnie, ale nadal za wolno

W ostatnim czasie niemiecki sektor fotowoltaiczny wszedł na wyraźnie wyższe obroty. Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku w Niemczech powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy aż 2,7 GW, co oznacza poprawę o 1/3 względem mocy uruchomionych w analogicznym okresie przed rokiem.

To jednak nadal za mało, aby Niemcy zrealizowali swoje cele w obszarze fotowoltaiki. Berlin szacuje, że w ciągu kilku lat potrzebne jest potrojenie obecnego tempa inwestycji w niemieckiej fotowoltaice – z około 7 GW do nawet 22 GW rocznie od 2026 r.

Osiągnięcie takich wyników ma być możliwe dzięki wzrostowi inwestycji w naziemną fotowoltaikę. Od 2026 roku za Odrą mają powstawać w skali roku farmy fotowoltaiczne o mocy 11 GW. W tym celu Berlin chce umożliwić budowę farm PV na dodatkowych terenach, jednocześnie ułatwiając i przyspieszając proces inwestycyjny. Istotne w tym kontekście ma być wykorzystanie agrofotowoltaiki, która pogodzi potrzebę wykorzystania gruntów do produkcji żywności i energii elektrycznej.

Kolejne 11 GW nowych mocy od 2026 roku musi zapewnić dachowa fotowoltaika. W tym celu niemieckie władze chcą się skupić zwłaszcza na zachęceniu do wykorzystania dużych, komercyjnych dachów. O ile bowiem w Niemczech wyraźny renesans przeżywają inwestycje w domową fotowoltaikę, o tyle segment komercyjny niemieckiej fotowoltaiki w ostatnich latach rozwijał się relatywnie słabo.

 

prognoza wzrostu mocy w fotowoltaice w Niemczech do 2035 r.
Prognoza wzrostu mocy w fotowoltaice w Niemczech do 2030 r. Dane w GW. Źródło: BMWK

Innym obszarem, w którym niemiecka fotowoltaika nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału, są budynki wielorodzinne. Wdrożony kilka lat temu specjalny system rozliczeń za energię produkowaną w budownictwie wielorodzinnym nie przełożył się na znaczącą skalę inwestycji. Ma to zmienić nowy model rozliczeń, który będzie zakładać możliwość wykorzystania energii z dachowej fotowoltaiki do zasilenia mieszkań.

REKLAMA

Nowe przepisy mają umożliwić dystrybucję energii słonecznej wytworzoną w budynku lokatorom – w tym najemcom. Powinno to być możliwe bez konieczności uzyskania formalnego statusu sprzedawcy energii elektrycznej i bez instalowania dodatkowych urządzeń pomiarowych.

Przygotowując nową strategię dla fotowoltaiki, niemieckie władze dostrzegły też barierę związaną z możliwościami przyłączenia do sieci. Ten proces ma zostać ułatwiony – zarówno w segmencie naziemnej, jak i dachowej fotowoltaiki.

Co trzeba poprawić?

Niemiecka branża fotowoltaiczna pozytywnie odniosła się do planów przedstawionych przez władze w Berlinie, wskazując, co jeszcze powinno zostać poprawione, aby zrealizować ambitne cele dla PV.

Widzimy dalszą potrzebę działań mających na celu zapewnienie: odpowiedniego poziomu amortyzacji – nawet w okresach gwałtownego wzrostu oprocentowania pożyczonego kapitału – rozbudowy magazynów energii oraz zapewnienia stabilnych warunków rozwoju ciepła słonecznego – czytamy w stanowisku stowarzyszenia branżowego BSW Solar.

BSW Solar podkreśliło, że niezwykle istotne jest nie tylko przyjęcie dobrych założeń i przepisów, ale także bezzwłoczna implementacja zmian, aby szybko mógł zacząć z nich korzystać rynek.

Strategia dla sektora fotowoltaicznego, którą przedstawił niemiecki resort gospodarki i klimatu, jest dostępna w języku niemieckim pod tym linkiem.

Wyższe stawki dla prosumentów i zwolnienie z podatku

Niemcy w ubiegłym roku wdrożyli już kilka istotnych zmian, które poprawiły atrakcyjność inwestycji zwłaszcza w prosumenckiej fotowoltaice.

Berlin wyraźnie podniósł stawki za energię wytwarzaną przez prosumentów, a także wprowadził szereg preferencji, które sprawiają, że produkcja energii z prosumenckich instalacji fotowoltaicznych staje się jeszcze bardziej opłacalna – takich jak zniesienie podatku VAT naliczonego przy zakupie i instalacji systemów fotowoltaicznych oraz magazynów energii.

Więcej na ten temat w artykule: Niemcy szykują wyższe ceny energii dla prosumentów.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.