REKLAMA
 
REKLAMA

Pierwszy etap ogromnej farmy fotowoltaicznej na Śląsku na finiszu

Pierwszy etap ogromnej farmy fotowoltaicznej na Śląsku na finiszu
Tauron

Na terenie budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach-Dziećkowicach zakończyły się montaże paneli fotowoltaicznych. To istotny kamień milowy przy budowie największej farmy fotowoltaicznej Grupy Tauron, której docelowa moc ma sięgnąć 100 MW. Rozpoczęły się również prace związane z realizacją drugiej części inwestycji.

– Zamontowanych zostało ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy, co łącznie daje 37 MW. Tej wielkości farma w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną 50 tys. gospodarstw domowych. Rozpoczęliśmy prace przy drugim etapie inwestycji, czyli budowy dodatkowych około 60 MW zainstalowanych w panelach fotowoltaicznych – informuje Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

– Konsekwentnie realizujemy założenia Zielonego Zwrotu, w tej chwili budujemy cztery farmy wiatrowe i dwie fotowoltaiczne o mocy niemal 300 MW – dodaje prezes Taurona.

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna zostanie przyłączona do rozdzielni elektroenergetycznej 110 kV należącej do spółki Tauron Dystrybucja, a zlokalizowanej przy Elektrowni Jaworzno. Linia łącząca farmę z rozdzielnią w całości prowadzona jest pod ziemią. W tym celu wykonane zostały przewierty m.in. pod nasypem kolejowym, ulicą Promienną w Jaworznie oraz rzeką Przemszą, której koryto sąsiaduje z farmą. Do tej pory ułożonych zostało 4 z 5 kilometrów kabla.

Na terenie budowy trwają prace w zakresie linii niskiego i średniego napięcia, rozpoczął się montaż Systemu Ochrony Technicznej. Z końcem maja dostarczony zostanie transformator, wtedy rozpocznie się proces przyłączenia farmy do sieci elektroenergetycznej, tak aby instalacja jak najszybciej mogła rozpocząć komercyjną pracę.

Na terenie farmy fotowoltaicznej zamontowano już 140 inwerterów o mocy 250 kW każdy. Trwają prace łączeniowe 10 stacji pośrednich o napięciu 0,8/20kV, budowana jest rozdzielnia Głównego Punktu Odbioru. Przekazanie do eksploatacji tej części farmy zaplanowane zostało na przełom trzeciego i czwartego kwartału br.

REKLAMA

Drugi etap budowy farmy w Mysłowicach

Rozpoczęły się także prace związane z realizacją drugiego etapu inwestycji. Są to działania związane w szczególności z uzyskaniem warunków zabudowy czy przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Założeniem projektu budowlanego jest maksymalne wykorzystanie dostępnego terenu.

Elektrownia fotowoltaiczna, która docelowo osiągnie moc rzędu 100 MW, powstaje na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Instalacja o takiej mocy w ciągu roku ma pr0dukować ponad 105 GWh energii elektrycznej. Produkcja takiego wolumenu energii ze słońca to ograniczenie emisji CO2 aż o 80 tys. ton w stosunku do generacji z konwencjonalnych bloków węglowych.

Strategiczny Zielony Zwrot

Budowa farm fotowoltaicznych jest istotnym elementem realizacji celów strategii określanej jako Zielony Zwrot Taurona. Zgodnie z jej założeniami do 2025 roku Tauron zwiększy moce zainstalowane w elektrowniach fotowoltaicznych do 700 MW, a w 2030 roku ma dysponować instalacjami PV o łącznej mocy 1,4 GW.

W 2025 roku Tauron chce posiadać 1,6 GW mocy w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3,7 GW. Ma to wówczas stanowić około 80 proc. całego potencjału wytwórczego Grupy.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Nie rozumiem dlaczego państwowa firma buduje farmę opierającą się na chińskich inwerterach. Przecież wszem i wobec wiadomo, że Chiny szpiegują nas swoimi urządzeniami. Do tego teraz będą mogli teraz zdalnie wyłączyć wszystkie chińskie falowniki powodując black out w całej Europie…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA