Przejęcie w perowskitach. „Przyszłość to fotowoltaika cienkowarstwowa”

Przejęcie w perowskitach. „Przyszłość to fotowoltaika cienkowarstwowa”
First Solar

Amerykański producent cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych First Solar przejął szwedzką firmę, która rozwija technologię ogniw perowskitowych i ma spore osiągnięcia w rozwoju ogniw CIGS. Przyszłość fotowoltaiki leży w półprzewodnikach cienkowarstwowych – zapewniają Amerykanie.

First Solar to największy na świecie producent paneli fotowoltaicznych w technologii cienkowarstwowej, która bazuje na tellurku kadmu (CdTe). Amerykanie chcą zwiększyć sprawność swoich paneli fotowoltaicznych, wykorzystując warstwę perowskitu. W tym celu zdecydowali się na zakup szwedzkiego Evolar AB za kwotę 38 mln dolarów. Warunki umowy dopuszczają zwiększenie wartości transakcji do 42 mln dolarów, co ma być uzależnione od osiągnięcia określonego technologicznego postępu.

Zgodnie z warunkami umowy około 30 inżynierów pracujących w dziale rozwojowym Evolar rozpocznie współpracę z działem R&D amerykańskiej firmy, który jest zlokalizowany w Santa Clara w Kalifornii oraz w Perrysburgu w Ohio.

REKLAMA

Niszowa technologia

Rozwijana przez First Solar technologia cienkowarstwowa to nadal nisza w globalnym przemyśle fotowoltaicznym, który jest zdominowany przez technologię krystaliczną i na razie nic nie wskazuje, aby wkrótce miało się to zmienić. Sprawność modułów fotowoltaicznych wykonanych z tradycyjnych ogniw zaczyna już przekraczać 23 proc., tymczasem sprawność najnowszej serii modułów First Solar wynosi tylko 19,3 proc. (sprawność osiągana na poziomie ogniw to 20,3 proc.).

Amerykanie, którzy notują ostatnio świetne wyniki sprzedaży, przekonują jednak, że technologia cienkowarstwowa zacznie odgrywać ważniejszą rolę w fotowoltaice.

Do 2025 roku zbliżymy się do ponad 20 GW globalnej mocy. Osiągnięcia First Solar w skalowaniu cienkowarstwowej fotowoltaiki mówią same za siebie. Przyszłość fotowoltaiki wyraźnie leży w półprzewodnikach cienkowarstwowych, a niewiele innych firm zajmujących się technologią słoneczną jest tak dobrze przygotowanych do rozwoju i komercjalizacji przyszłych technologii słonecznych jak First Solar – zapewnia Markus Gloeckler, CTO w First Solar.

Evolar pracuje nad ogniwami, które są wykonane nie tylko z perowskitu, ale łączą warstwę perowskitową z tradycyjnymi ogniwami, aby podnieść ich sprawność. O szwedzkiej firmie na rynku fotowoltaicznym zrobiło się głośno w zeszłym roku. Evolar ogłosili, że udało mu się wytworzyć ogniwa perowskitowe, które zachowają wysoką efektywność nawet po 25 latach pracy.

REKLAMA

Stale badamy nasze ogniwa w ramach stosowanych w branży testów stabilności. W czasie najbardziej wymagających badań ogniwa są wystawiane na wysoką wilgotność i temperaturę. Certyfikacja produktu wymaga, aby po 1000 godzinach testów zaszły jedynie minimalne zmiany. Evolar osiągnął teraz wymagane standardy po ponad 2000 godzin testów, co pokazuje, że nasze ogniwa mogą pracować stabilnie dłużej niż 25 lat – zapewniał Olle Lundberg, CTO i współzałożyciel Evolar.

Szwedzi jednocześnie poinformowali, że są gotowi na dostarczanie do fabryk produkujących ogniwa fotowoltaiczne rozwiązania określanego jako PV Power Booster, umożliwiającego rozbudowę linii produkcyjnych, aby na krzemowe ogniwa od razu nanosić warstwę perowskitu.

Evolar pracuje nie tylko nad ogniwami wykonanymi z perowskitu. Do firmy z Uppsali należy światowy rekord sprawności ogniwa cienkowarstwowego bazującego jednak nie na tellurku kadmu – jak w przypadku technologii wykorzystywanej przez First Solar – ale na warstwie, w której wykorzystane zostały miedź, ind, gal i selen (CIGS).

Amerykanie zainteresowali się perowskitami

Niedawno inna amerykańska firma ogłosiła spory sukces w rozwoju ogniw perowskitowych z wykorzystaniem kropek kwantowych. Więcej na ten temat w artykule: Ogniwa na bazie perowskitów i kropek kwantowych gotowe do wdrożenia.

Z kolei naukowcy z amerykańskiego federalnego National Renewable Energy Laboratory opracowali ogniwo perowskitowe, które nie tylko charakteryzuje się wysoką początkową sprawnością, ale też ma być odporne na działanie czynników zewnętrznych, zachowując zadowalające parametry w dłuższym okresie. Więcej na ten temat w artykule: Amerykanie ogłosili przełom w perowskitach.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.