SBF Polska PV ma nowego prezesa. To największe wyzwania

SBF Polska PV ma nowego prezesa. To największe wyzwania
Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV

Zrzeszające ponad 80 podmiotów z krajowego rynku fotowoltaicznego Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV wybrało nowego prezesa zarządu. Jakie są najważniejsze postulaty stowarzyszenia w zakresie wsparcia krajowej fotowoltaiki?

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV (SBF Polska PV), które odbyło się w Krakowie, przyjęto sprawozdanie zarządu z działalności statutowej. Drugim punktem spotkania było ogłoszenie zmian personalnych. Do zarządu stowarzyszenia dołączył Robert Maczionsek, który objął funkcję wiceprezesa ds. technicznych i szkoleniowych. W zarządzie pozostają Bogdan Szymański, Piotr Kisiel i Grzegorz Burek. Prezesem SBF Polska PV został dotychczasowy wiceprezes – Maciej Borowiak.

Mam poczucie obowiązku i odpowiedzialności, bo firmy, które zrzeszamy, generują kilka miliardów przychodu i zatrudniają kilka tysięcy osób. Wiem, że SBF jest ważną jednostką, ma swoją misję do wykonania i ma do tego potencjał, którego nie można zmarnować – komentuje Maciej Borowiak.

REKLAMA

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV reprezentuje krajowy rynek fotowoltaiczny w kontaktach z instytucjami państwowymi – współpracuje z ministerstwami, PTPiREE, URE czy rzecznikiem MŚP. W zeszłym roku brało udział m.in. w dyskusji na temat zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz ustawie Prawo energetyczne.

Braliśmy udział w posiedzeniach komisji sejmowych, komisji senackich, spotkaniach w ministerstwie klimatu. Staramy się także działać na rzecz fotowoltaiki na arenie międzynarodowej. Dokładamy więc wszelkich starań, aby nasze działania miały realne efekty, aby odnawialne źródła energii były jak najbardziej dostępne dla Polaków – zapewnia Maciej Borowiak.

Apel o zerową stawkę VAT

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV w ubiegłym roku przygotowało apel, którego założenia opierały się na wprowadzeniu zerowej stawki VAT na urządzenia do produkcji i przechowywania energii odnawialnej: instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz magazyny energii.

REKLAMA

Postulaty stowarzyszenia to również uproszczenie procedur związanych z instalacją urządzeń, zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz skrócenie do 14 dni procedury wydawania warunków przyłączenia dla średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika w ciągu ostatnich dwóch lat stała się standardowym wyposażeniem gospodarstwa domowego. Rozpoczyna się okres dyskusji nad tematem tzw. zarządzania energią. Prosumenci będą stawali się fleksumentami, czyli inwestorami dążącymi do jak największej autokonsumpcji, czyli zużycia na bieżąco energii elektrycznej wyprodukowanej przez własną elektrownią słoneczną. Należy dokładać więc wszelkich starań, aby im to ułatwiać. Dostosowywać prawo w taki sposób, aby Polacy mogli bez większych przeszkód korzystać z instalacji fotowoltaicznych. Ograniczeń prawnych jest niestety wciąż zbyt wiele – komentuje Maciej Borowiak.

Potrzebne preferencje dla instalacji do 150 kW

Nowy prezes SBF Polska PV zwraca uwagę na konieczność wdrożenia ułatwień zwłaszcza dla segmentu instalacji o mocy powyżej 50 kW.

Jeżeli chodzi o instalacje do 50 kWp, to nie ma znaczących barier. Jednak w przypadku mocy powyżej 50 kWp instalacje te wymagają warunków przyłączeniowych, pozwoleń na budowę itp. Cały proces administracyjny zajmuje nawet rok, gdy np. na Łotwie zajmuje to siedem dni. Dokładamy jako stowarzyszenie wszelkich starań, aby średniej wielkości instalacje o mocy do 150 kW przyłączane do istniejącego przyłącza energetycznego zwolnione były z procedury uzyskania pozwolenia na budowę i dodatkowych warunków przyłączeniowych. Mamy nadzieję, że wpłyniemy na procesy legislacyjne w tym zakresie już wkrótce – komentuje Maciej Borowiak.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.