Nowy rekord świata sprawności cienkowarstwowego modułu PV

Nowy rekord świata sprawności cienkowarstwowego modułu PV
fot. Avancis

Firma Avancis ustanowiła nowy rekord świata w zakresie sprawności cienkowarstwowego modułu fotowoltaicznego CIGS. Wynik został potwierdzony przez amerykańskie Narodowe Laboratorium Energetyki Odnawialnej (NREL).

Rekord został zanotowany dla cienkowarstwowego modułu CIGS o wymiarach 300 x 300 mm. Powierzchnia apertury (powierzchnia czynna ogniwa) wyniosła 527 cm2.

Do budowy zawartych w module ogniw wykorzystano miedź, ind, gal i selen. Zmierzona przez NREL sprawność wyniosła 20,3 proc. Poprzedni rekord sprawności dla modułu CIGS o tych wymiarach wynosił 19,64 proc.

REKLAMA

Szansa dla BIPV

Panel został wykonany w centrum badawczym Avancis w Monachium w Niemczech. Poprawę sprawności firma osiągnęła m.in. dzięki doskonaleniu procesów optymalizacji w obszarze pasma wzbronionego (przerwy energetyczne) absorbera. Zastosowała obróbkę następczą na bazie sodu i bezkadmowego buforu napylonego za pośrednictwem tlenosiarczku cynku.

Avancis dodaje, że procesy poprawiające sprawność modułu można z łatwością przenieść do skali komercyjnej. Zdaniem niemieckiego producenta kolejne udoskonalenia technologii cienkowarstwowych otwierają coraz większą swobodę w projektowaniu i stosowaniu tych modułów chociażby w sektorze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV).

Linia SKALA

Avancis wdrożył już do sprzedaży swoją linię modułów SKALA przeznaczonych dla BIPV. Moduły z tej serii dostępne są w przedziale mocy 120–145 Wp. Sprawność najsłabszego modelu wynosi 11,4 proc., a najmocniejszego – 13,8 proc. Napięcie obwodu otwartego (Voc) modułu o mocy 120 Wp wynosi 89,2 V, a prąd zwarciowy (Isc) jest równy 2 A. Dla modułu o mocy 145 W dane te wynoszą odpowiednio 89,4 V i 2,35 A.

REKLAMA

Niezależnie od mocy każdy standardowy moduł ma wymiar 1587 x 664 mm i waży 17 kg (wymiar może być inny, dostosowany do wymagań zamawiającego). Współczynnik temperaturowy mocy, który definiuje spadek wydajności modułu powyżej temperatury jego pracy przekraczającej 25 st. C, wynosi 0,39 proc./st. C.

Seria SKALA to linia modułów bezramkowych, która jest dostępna w dziewięciu kolorach: czarnym, antracytowym, dwóch odcieniach szarości, dwóch odcieniach zieleni, niebieskim, złotym i brązowym. Wybrany kolor jest uzyskiwany w wyniku odbicia światła słonecznego od powierzchni konkretnego rodzaju modułu.

Dodatkową zaletą serii SKALA jest możliwość instalacji paneli na niemal każdej elewacji wykonanej np. z aluminium, betonu, metalu, drewna czy włókna.

Już niebawem możemy usłyszeć o odświeżeniu serii SKALA przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć firmy.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.