REKLAMA
 
REKLAMA

Nowy rodzaj oszustwa – na fotowoltaikę

Nowy rodzaj oszustwa – na fotowoltaikę
Jack Blueberry/Unsplash

Policja Podkarpacka poinformowała o mieszkańcu z powiatu kolbuszowskiego oszukanym przez „firmę fotowoltaiczną”. Pokusa obniżenia rachunków za prąd dzięki energii ze słońca uśpiła czujność niedoszłego prosumenta.

Według informacji policji mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego otrzymał w grudniu 2022 roku korzystną propozycję założenia instalacji fotowoltaicznej i podpisał umowę z przedstawicielem firmy. Nie był jednak w stanie zapłacić za usługę, więc reprezentant firmy zaproponował, że zaciągnie ona na ten cel kredyt w imieniu klienta. Panele PV miały zostać zamontowane w kolejnych miesiącach.

Kredyt jest, usługi nie ma

Umowa została podpisana i po kilku dniach przedstawiciel banku zadzwonił do mieszkańca powiatu kolbuszowskiego, żeby potwierdzić złożenie wniosku o kredyt. Ten potwierdził, ale nie dotarły do niego żadne dokumenty związane z transakcją.

REKLAMA

Po otrzymaniu pierwszego wezwania do zapłacenia raty kredytu mężczyzna kontaktował się z firmą, która zapewniała, że wszystko idzie zgodnie ze zwyczajową procedurą. Jednak po informacjach o kolejnych ratach kontakt z firmą się urwał i klient uzyskał informację, że placówka już nie istnieje. Wtedy zorientował się, że został oszukany.

Mieszkaniec okolic Kolbuszowa miał stracić ponad 1000 zł, które wpłacił do banku na poczet rat kredytu.

Oszuści śledzą trendy

Policja informuje, że prowadzi postępowanie w sprawie. I jednocześnie ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystują kolejne sposoby na wyłudzenie pieniędzy. Dobrą okazją stają popularne w danym czasie usługi i produkty, oferowane przez coraz więcej podmiotów na rynku. Obecnie do takich z pewnością należy fotowoltaika.

REKLAMA

W Polsce regularnie rejestrowane są kolejne mikroinstalacje PV. Według danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) w pierwszym kwartale br. w Polsce przybyło 32 982 prosumentów: 14 486 w marcu (uruchomili mikroinstalacje o mocy 189 MW), 10 221 w lutym (106,2 MW), 8275 w styczniu (91,1 MW).

.

.

Na koniec marca br. łącznie w Polsce działało 1 243 281 mikroinstalacji. Jak podaje PTPiREE, w roku 2022 ich liczba w sieci wzrosła o blisko 42 proc. przy wzroście mocy zainstalowanej o ponad 52 proc. w stosunku do stanu na koniec 2021 roku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Oj tam oj tam. Kiepski ten oszust. Stracił raptem 1 tys. Tymczasem netbilingowcy stracą od paru tys. wzwyż i jeszcze się cieszą. Zwłaszcza jak mają magazyn. Tracą wtedy podwójnie ale ufają że zyskują. Taki paradoks.

aby tysiaka wyciągnęli? amatorzy

Jak można wziąć kredyt na kogoś jeśli nie okaże się dokumentu tożsamości. Wytłumaczcie to bo jakoś tego nie rozumiem

Bardzo prosto wziąć kredyt bez okazania dokumentu tożsamości. Wystarczą same dane przekazane przez telefon lub maila i voila

ciekawe na ile pisorki i banki was oszukają na tych transakcjach rozliczeniowych

SłońceNARODU 20-06-2023 20:18

Tylko za czasów Pis można brać pożyczki bez np dowodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA