REKLAMA
 
REKLAMA

Ten panel fotowoltaiczny produkuje wodę pitną

Ten panel fotowoltaiczny produkuje wodę pitną
fot. Source Global

Amerykański Source Global wprowadził do sprzedaży moduł fotowoltaiczny, który jest w stanie produkować wodę pitną. Firma opracowała opatentowaną technologię, która umożliwia wykorzystanie modułu w gorących azjatyckich klimatach.

Source Global to amerykańska firma znana wcześniej pod nazwą Zero Mass Water. Obecnie ma w sprzedaży moduł fotowoltaiczny – Hydropanel – zdolny do produkcji wody pitnej. Urządzenie jest dostępne w dwóch wariantach: rezydencjalnym i komercyjnym. Jak twierdzi producent, jest to pierwszy na świecie odnawialny system wody pitnej.

Wilgoć, prąd, woda

Zasada działania urządzenia jest prosta. Promieniowanie słoneczne docierające do powierzchni modułu jest zamieniane na energię elektryczną, która napędza wentylatory. Wentylatory odzyskują parę wodną z powietrza atmosferycznego, natomiast ciepło towarzyszące pracy urządzenia zmienia odzyskaną parę wodną w stan ciekły. Następnie odzyskana woda jest poddawana procesowi doczyszczania i mineralizacji dla zachowania smaku i walorów zdrowotnych. Gotowa woda jest później cyrkulowana i końcowo może trafić do baterii w kuchni lub łazience.

REKLAMA

Hydropanel został zbudowany z wykorzystaniem wielu opatentowanych przez Source Global wynalazków z zastrzeżonymi tajemnicami handlowymi, firma nie ujawnia więc dokładnego przebiegu procesów.

Wiadomo, że urządzenie jest zdolne do wytwarzania wody pitnej już przy 10-proc. wilgotności powietrza, co pozwala stosować je w rejonach świata, w których społeczeństwo cierpi na brak wody. Pierwszy komercyjny projekt firma otworzyła na suchej pustyni w Omanie.

Wersja dla biznesu i do domu

Hydropanel występuje w dwóch wariantach: Commercial Hydropanel oraz R3 Residential Hydropanel. Oba modele mogą pracować przy niskiej wilgotności (10 proc.) oraz mają przewidywany czas pracy na 15 lat.

REKLAMA

Domowa wersja urządzenia, w zależności od warunków pogodowych, ma być w stanie wyprodukować 6 półlitrowych butelek wody pitnej dziennie, co daje około 180 butelek (90 litrów) wody miesięcznie. Opcjonalnie w zestawie z R3 Residential Hydropanel użytkownik może zamówić zbiornik na wodę o pojemności 75 lub 150 litrów. Mniejszy zbiornik ma umożliwiać zamontowanie go pod zlewem, co pozwala na magazynowanie wody.

Wymiary modułu wynoszą 1830 x 1219 mm przy masie 136 kg. Koszt R3 Residential Hydropanel na stronie producenta wynosi 2950 dolarów (około 12,4 tys. zł).

Wersja komercyjna została zaprojektowana do zaspokajania potrzeb na wodę pitną większej społeczności (pełna skalowalność w zależności od zapotrzebowania). Wymiary pojedynczego modułu wynoszą 2400 x 1200 mm przy masie 154 kg. Wycena systemu komercyjnego jest dokonywana indywidualnie w zależności od wielkości projektu.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA