Brytyjczycy kupują projekty fotowoltaiczne od spółki z NewConnect

Brytyjczycy kupują projekty fotowoltaiczne od spółki z NewConnect
Hive Energy

Brytyjski deweloper odnawialnych źródeł energii Hive Energy zwiększa aktywność na polskim rynku PV. W naszym kraju Brytyjczycy kupili trzy duże projekty farm fotowoltaicznych, a w planach mają przejęcie kolejnych.

Hive Energy to jeden z najaktywniejszych deweloperów na brytyjskim rynku energii odnawialnej. Działa także na zagranicznych rynkach. Jedną ciekawszych inwestycji na europejskim rynku OZE firma zrealizuje w Grecji.

W październiku zeszłego roku Hive otrzymał zgodę od greckich władz na budowę ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200 MW. Towarzyszyć jej będą bateryjne magazyny energii o mocy 100 MW (nie podano pojemności) oraz elektrolizer o mocy 50 MW. Będzie on wytwarzał dziennie 16 ton wodoru. Koszt inwestycji jest szacowany na 226,4 mln euro. Pracę przy jej realizacji ma znaleźć ponad 400 osób.

REKLAMA

Inwestycje Brytyjczyków na rynku polskim

Brytyjski inwestor teraz ogłosił rozszerzenie działalności na polskim rynku OZE poprzez przejęcie trzech projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 270 MW. Sprzeda je notowany na rynku NewConnect deweloper elektrowni fotowoltaicznych 01Cyberaton Proenergy.

Transakcja obejmuje projekty PV: Bogaczowice o łącznej mocy 150 MW, Bojadła o mocy 70 MW oraz Lipka o mocy 50 MW, realizowane przez spółki celowe. Obecnie inwestycje są one na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowych, a osiągnięcie statusu gotowości do budowy jest planowane na 2026 rok.

Dodatkowa umowa między Hive Energy i 01Cyberaton Proenergy zakłada przejęcie przez Brytyjczyków większego portfela projektów fotowoltaicznych – o mocy wynoszącej przynajmniej 700 MW – których rozwojem zajmie się 01Cyberaton.

– Polska jest ważnym rynkiem strategicznym dla Hive, a to przejęcie stawia nas na mapie jako jednego z wiodących deweloperów w kraju, wzmacniając nasz realizowany wzrost organiczny – komentuje Artur Foksa, Country Manager na Polskę w Hive Energy.

REKLAMA

01Cyberaton przygotuje projekty dla Taurona

01Cyberaton Proenergy rozwija jednocześnie projekty fotowoltaiczne w ramach współpracy z innymi inwestorami. W ubiegłym roku spółka zawarła umowę z firmą Tauron Zielona Energia, która ma nabywać od 01Cyberaton udziały w spółkach celowych rozwijających projekty fotowoltaiczne.

W umowie ze spółką Tauronu określono listę proponowanych lokalizacji elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 224 MW.

01Cyberaton Proenergy przygotowuje również projekty fotowoltaiczne, w które docelowo ma zainwestować Eolus Poland Holding AB. W tym przypadku rozwijanych ma być pięć inwestycji o łącznej mocy 120 MW.

Ubiegły rok na minusie

W 2022 roku spółka notowana na NewConnect miała 6,45 mln zł przychodów, podczas gdy rok wcześniej zanotowała przychody na poziomie 3,76 mln zł.

Mimo wyraźnego wzrostu przychodów 01Cyberaton Proenergy miał w ubiegłym roku stratę netto wynoszącą 1,4 mln zł – wobec zysku rzędu 3,58 mln zł w 2021 roku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.