REKLAMA
 
REKLAMA

Oto najbardziej innowacyjne produkty PV w 2023

Oto najbardziej innowacyjne produkty PV w 2023
fot. Gramwzielone.pl

Dwie chińskie firmy i jedna niemiecka zaprezentowały produkty uznane za najbardziej innowacyjne rozwiązania w obszarze fotowoltaiki podczas zakończonych ostatnio targów Intersolar. To inwerter przemysłowy, moduł fotowoltaiczny i urządzenie do badania charakterystyki pracy ogniw PV.

Tegoroczna edycja targów Intersolar w Monachium według informacji organizatorów była rekordowa. Zgromadziła 2469 wystawców z 57 krajów świata, a targi odwiedziło ponad 106 tys. gości ze 166 krajów.

Podczas wydarzenia przyznane zostały m.in. nagrody dla najbardziej innowacyjnych rozwiązań w konkursie Intersolar Award 2023 w kategorii Fotowoltaika. Wśród finalistów konkursu znaleźli się producenci: DAH Solar, Enphase Energy, Huawei Technologies, Shenzhen Aiko Digital Energy Technology, SmartHelio, Wavelabs Solar Metrology Systems, TSGC Technologies i SolarPaint by Apollo Power. Jak co roku jury wybrało spośród nich trzech zwycięzców.

REKLAMA

Inwerter Huawei

Pierwszym laureatem został chiński Huawei z urządzeniem SUN2000-330KTL-H1 – falownikiem fotowoltaicznym do instalacji komercyjnych. Urządzenie ma moc 330 kW, a sprawność została oceniona na 98,8 proc. Falownik jest wyposażony w sześć wejść MPPT. Jego wymiary to 1048 x 732 x 395 mm przy masie poniżej 112 kg. Zakres temperatur pracy urządzenia wynosi od -25 do +60 st. C.

SUN2000-330KTL-H1 wyposażony jest również w nowe funkcje, takie jak potrójne zabezpieczenie DC, które – jak twierdzi Huawei – zapobiega występowaniu typowych problemów z systemami PV. Kolejną jest technologia samoczyszczącego wentylatora (ang. Smart Self-cleaning Fan, SSCF), która obniża koszty konserwacji.

 

inwerter Huawei SUN2000-330KTL-H1
źródło: Huawei

Tegoroczne jury Intersolar Award 2023 doceniło falownik za jego elastyczność, wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji, a także stosunkowo niską cenę.

Moduł fotowoltaiczny Aiko Solar

Drugim laureatem została również chińska firma Aiko Solar. Wyróżnienie otrzymała za moduł fotowoltaiczny z serii ABC o mocy 610 W i sprawności 23,6 proc. Produkty z serii ABC bazują na 144 półciętych ogniwach (182 x 182 mm) wykonanych w technologii TOPCon.

Zwycięski moduł fotowoltaiczny ma wymiary 2278 x 1134 x 35 mm i waży 28,2 kg. Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 53,49 V, wartość prądu zwarciowego (Isc) jest równa 14,04 proc., a współczynnik temperaturowy mocy sięga -0,29 proc./st. C.

REKLAMA

Aiko udziela na nagrodzony moduł 15-letniej gwarancji produktowej oraz 30-letniej gwarancji na wydajność, która po tym okresie ma wynosić 88,85 proc. wartości początkowej.

moduły PV Aiko Solar
źródło: Aiko Solar

Warto dodać, że moduły fotowoltaiczne z serii ABC dostępne są również w wariantach full black, a także glass-glass. Jury doceniło chińskiego producenta paneli za estetykę oraz brak wykorzystania srebra, co przyczynia się do bardziej zrównoważonej produkcji.

Analiza ogniw PV z idealnym odwzorowaniem rzeczywistości

Ostatnim producentem, który znalazł się w gronie zwycięzców Intersolar Award 2023 w kategorii Fotowoltaika, jest niemiecka firma Wavelabs Solar Metrology Systems. Opracowała ona system SINUS-360 ADVANCED służący do badania charakterystyki pracy ogniw fotowoltaicznych.

Urządzenie może być wykorzystywane w testach ogniw fotowoltaicznych. Jednym z jego największych atutów jest możliwość długotrwałego oświetlania testowanego ogniwa za pomocą 27 indywidualnie sterowanych kanałów LED, które są w stanie odzwierciedlić rzeczywiste warunki oświetleniowe panujące niemal w każdym miejscu na ziemi. Co więcej – dzięki zintegrowanym kamerom urządzenie może mierzyć elektroluminescencję oraz wykrywać hot-spoty.

 

system SINUS-360 ADVANCED
źródło: Wavelabs

Modułowa budowa SINUS-360 ADVANCED ma umożliwiać dostosowanie urządzenia do badania ogniw produkowanych z wykorzystaniem nowych technologii, które pojawią się na rynku w przyszłości.


Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA