Operatorzy odmawiają przyłączenia prosumentów? Byłoby to niezgodne z prawem

Operatorzy odmawiają przyłączenia prosumentów? Byłoby to niezgodne z prawem
PGE Dystrybucja

W ostatnich tygodniach w krajowych mediach pojawiło się wiele informacji o problemach z podłączaniem do sieci prosumentów. Inwestorzy planujący budowę większych instalacji OZE już od dłuższego czasu mają spore kłopoty z uzyskaniem warunków przyłączenia do sieci, jednak wcześniej nie dotyczyło to właścicieli mikroinstalacji. Czy takie sytuacje się zdarzają? I czy w ogóle operatorzy mają prawo do odmowy przyłączenia mikroinstalacji?

O to, czy problemy z przyłączeniami mikroinstalacji rzeczywiście występują, zapytaliśmy największego operatora sieci dystrybucyjnych w Polsce – spółkę PGE Dystrybucja. Do jej sieci przyłączonych jest obecnie już ponad 473 tys. prosumentów, którzy posiadają mikroinstalacje o łącznej mocy niemal 3,4 GW. To ponad 1/3 wszystkich prosumentów w Polsce.

30 dni na przyłączenie

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii przyłączenie mikroinstalacji OZE na podstawie zgłoszenia otrzymanego od prosumenta powinno zajmować spółce dystrybucyjnej maksymalnie 30 dni. Czy w praktyce udaje się to wykonać w takim terminie?

REKLAMA

Karol Łukasik, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja, informuje, że realizacja zgłoszeń od prosumentów, czyli fizyczne przyłączenie oraz dostosowanie układu pomiarowego do obsługi mikroinstalacji, następuje zazwyczaj w terminie do 30 dni od daty zgłoszenia kompletnego wniosku. Rzecznik PGE Dystrybucja zaznacza jednak, że mogą pojawiać się opóźnienia. Ich przyczyną może być utrudniony dostęp do układu pomiarowo-rozliczeniowego spowodowany brakiem kontaktu z wnioskodawcą ubiegającym się o przyłączenie bądź dotykającymi go różnymi zdarzeniami losowymi. Ponadto opóźnienia wynikają również z przesunięć terminów realizacji w porozumieniu z wnioskodawcą, m.in. w celu zapewnienia obecności właściciela lub osoby przez niego upoważnionej w trakcie realizacji prac przez elektromonterów.

– Proces przyłączenia wydłuża się także, gdy w wyniku prowadzonych kontroli prac realizowanych przez wnioskodawcę stwierdzono nieprawidłowości względem obowiązujących regulacji, w tym brak spełnienia wymagań technicznych i eksploatacyjnych. Kolejnym przypadkiem zwłoki przy realizacji przyłączenia może być brak zainstalowanych paneli fotowoltaicznych lub inwerterów – komentuje Karol Łukasik.

REKLAMA

Odmowa przyłączenia prosumenta niezgodna z prawem

Portal Gramwzielone.pl zapytał spółkę PGE Dystrybucja, czy odmawiała już przyłączenia mikroinstalacji. Operator sieci zapewnia, że nie było takiej sytuacji, a co więcej – odmowa przyłączenia mikroinstalacji na podstawie otrzymanego zgłoszenia byłaby niezgodna z prawem.

Przyłączenie mikroinstalcji u prosumenta odbywa się w ramach włączenia jej do istniejącej instalacji odbiorczej na tzw. zgłoszenie – w takim przypadku operator systemu dystrybucyjnego nie ma prawnej możliwości odmowy przyłączenia mikroinstalacji – informuje Karol Łukasik.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.