Ta maszyna podda moduł PV recyklingowi w ciągu minuty

Ta maszyna podda moduł PV recyklingowi w ciągu minuty
fot. TSGC Technologies

Na tegorocznych targach Intersolar wśród finalistów konkursu Intersolar Award w kategorii Fotowoltaika znalazło się urządzenie służące do recyklingu modułów fotowoltaicznych. Zdecydowanie warto poznać jego możliwości.

Firma TSGC Technologies opracowała PV Circulator, czyli urządzenie służące do ekologicznego i ekonomicznie opłacalnego prowadzenia procesu recyklingu modułu fotowoltaicznego. Ma ono wymiary 14850 x 2500 x 3100 mm i waży około 4 ton. Jego moc wynosi 20 kW, a ilość energii zużywanej w procesie recyklingu pojedynczego modułu ma wynosić około 5 kWh.

Pełna automatyzacja

Warto zaznaczyć, że urządzenie nie wymaga obsługi operatora, przez co koszty recyklingu ulegają znacznej redukcji. Co więcej, nie wykorzystuje ono żadnych dodatkowych materiałów, w tym wody. Sam system, jak twierdzi producent, ma być łatwy we wdrożeniu i skalowaniu.

REKLAMA

Emisyjność procesu wyrażona ekwiwalentem wygenerowanego dwutlenku węgla ma wynosić 2,5 kg na moduł.

PV Circulator ma wydajność przetwarzania jednego modułu PV na minutę. Jego roczna wydajność oceniana jest na 10 tys. ton paneli.

Na swojej stronie internetowej producent informuje, że urządzenie jest zdolne do przetwarzania modułów fotowoltaicznych wybudowanych na bazie ogniw krzemowych, z tylną warstwą polimerową (np. folia EVA), o wymiarach min. 800 x 800 mm i maks. 1090 x 2100 mm. Przednia warstwa modułu może być wykonana ze szkła o grubości od 2,8 do 4 mm. Wysokość ramy z kolei może wynosić od 40 do 60 mm. Jeżeli skrzynkę połączeniową (tzw. junction box) umieszczono wzdłuż krótszego boku modułu, to powinna ona się znajdować w centralnej części panelu. Jeżeli umieszczono ją wzdłuż dłuższego boku, jej lokalizacja powinna być określona w przedziale 40-150 mm od krawędzi modułu.

REKLAMA

100-proc. odzysk

TSGC Technologies podkreśla, że PV Circulator jest w stanie odzyskać do 100 proc. poszczególnych surowców budujących pojedynczych panel. Moduł przechodzący przez urządzenie jest rozkładany na części pierwsze (w zależności od jego budowy), co pozwala odzyskać folię polimerową EVA, żywicę, aluminium, szkło i puszki połączeniowe (junction box).

Poszczególne strumienie, odzyskiwane bez dodatkowego angażowania surowców (poza energią elektryczną), mogą być produktem o wartości dodanej stanowiącym półprodukt w innych procesach produkcyjnych. Odpowiada to idei gospodarki o obiegu zamkniętym.

TSGC Technologies zostało docenione na tegorocznych targach Intersolar, które odbyły się 14-16 czerwca w Monachium. Urządzenie znalazło się w gronie 10 finalistów konkursu Intersolar Award 2023 w kategorii Fotowoltaika.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.