Tyle projektów fotowoltaicznych ma pozwolenia na budowę

Tyle projektów fotowoltaicznych ma pozwolenia na budowę
Solarparc

Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił dane dotyczące rozwoju inwestycji na polskim rynku fotowoltaicznych. Wynika z nich, że w najbliższych latach możemy spodziewać się uruchomienia farm fotowoltaicznych o mocy przynajmniej kilku gigawatów.

Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) na koniec marca br. w Polsce działały naziemne farmy fotowoltaiczne w liczbie 3404 o łącznej mocy 3356 MW (całkowita moc wszystkich elektrowni PV w Polsce wynosi obecnie około 14 GW).

Prognoza rozwoju rynku fotowoltaicznego w Polsce, którą przygotował instytut, zakłada, że w latach 2023–2025 przybędzie łącznie 14,4 GW mocy w krajowej fotowoltaice, w tym 10,2 GW w małych i dużych farmach fotowoltaicznych. W ten sposób całkowita moc PV w Polsce ma się zbliżyć na koniec 2025 roku do 27 GW.

REKLAMA

Ile projektów z warunkami przyłączenia?

W najnowszej analizie IEO pokazuje obecny stan rozwoju nowych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. Według organizacji na koniec pierwszego kwartału br. na naszym rynku projekty fotowoltaiczne z wydanymi pozwoleniami na budowę miały moc 6,2 GW.

Z kolei moc projektów fotowoltaicznych z ważnymi warunkami przyłączenia – wydanymi w okresie do 2 lat – na koniec marca br. wynosiła 6,7 GW. Jak szacuje IEO, w ubiegłym roku było 3402 MW projektów z wydanymi ważnymi warunkami przyłączenia, a w pierwszym kwartale tego roku warunki przyłączenia uzyskały kolejne projekty o mocy 974 MW.

 

moc projektów fotowoltaicznych

Pomimo powszechnych odmów wydawania warunków przyłączenia do sieci inwestorzy PV dysponują cennym zasobem nowych projektów, a wykonawcy farm (firmy EPC) mogą liczyć na pokaźny portfel zleceń – ocenia IEO.

REKLAMA

Instytut zaznacza, że część gotowych projektów fotowoltaicznych powinna zostać zgłoszona do tegorocznych aukcji, dzięki którym inwestorzy zagwarantują sobie stały poziom przychodów ze sprzedaży energii w okresie 15 lat.

Planowane na ten rok aukcje mają umożliwiać objęcie aukcyjnym systemem wsparcia farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,5 GW – po 50 proc. w segmencie projektów o mocy do 1 MW i powyżej 1 MW.

 

IEO podkreśla, że na polskim rynku fotowoltaicznym jest coraz więcej projektów o dużych mocach. W bazie danych prowadzonej przez instytut jest 5,6 GW projektów o mocach powyżej 1 MW, natomiast moc mniejszych projektów, o jednostkowej mocy poniżej 1 MW, wynosi w sumie 1,4 GW.

Najwięksi inwestorzy

Instytut Energetyki Odnawialnej wymienia największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym. W bazie 3255 projektów farm fotowoltaicznych, o których informacje zebrał IEO, najwięcej jest projektów realizowanych przez firmy: Pro Vento Energia, Ap OZE, R.Power, Eos Investment, Alseva Innowacje, Sun Investment Group (SIG), PCWO Energy, Polska Energia Odnawialna, RWE oraz PGE.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.