REKLAMA
 
REKLAMA

Chińczycy coraz bliżej komercjalizacji ogniw perowskitowych

Chińczycy coraz bliżej komercjalizacji ogniw perowskitowych
Fot. UtmoLight

Chińska firma UtmoLight poinformowała o opracowaniu perowskitowego modułu fotowoltaicznego, który ma być gotowy do seryjnej produkcji. Parametry elektryczne produktu ocenił niemiecki TÜV SÜD, potwierdzając wyniki podane przez Chińczyków.

UtmoLight to chińska firma, której celem jest komercjalizacja ogniw fotowoltaicznych bazujących na perowskitach. Swoją działalność rozpoczęła w 2018 roku, a jej siedziba znajduje w Wuxi w prowincji Jiangsu w Chinach.

Wśród swoich największych sukcesów, które stawiają chińskiego producenta w gronie wiodących firm w dziedzinie fotowoltaiki perowskitowej, UtmoLight wymienia osiągnięcie sprawności na poziomie 22,7 proc. dla perowskitowego ogniwa słonecznego o powierzchni 1 cm2 oraz sprawności 19,41 proc. dla perowskitowego ogniwa o wymiarach 10 x 10 cm.

REKLAMA

Nowy wynik

UtmoLight ostatnio osiągnął sprawność na poziomie 17,18 proc. dla minimodułu perowskitowego, który został wyprodukowany na linii produkcyjnej o mocy 150 MW (linia ta została oddana do użytku pod koniec maja 2022 r.).

Podane przez UtmoLight parametry nowego produktu zostały potwierdzone przez niemiecki TÜV SÜD. Najnowszy minimoduł perowskitowy ma wymiary 1200 x 600 mm (powierzchnia: 0,72 m2), współczynnik wypełnienia 80,35 proc. oraz napięcie obwodu otwartego na poziomie 85,06 V.

Chińczycy twierdzą, że ich nowy moduł jest pierwszym na świecie perowskitowym modułem fotowoltaicznym, który jest gotowy do seryjnej produkcji i którego wysoki poziom sprawności został certyfikowany przez niemiecki TÜV SÜD.

REKLAMA

Widać postępy

Obecny wynik UtmoLight to wyraźny postęp w dziedzinie rozwoju ogniw perowskitowych, który pobił chociażby wynik, o którym firma informowała w 2021 roku. Wówczas UtmoLight podał, że wyprodukował minimoduł perowskitowy o sprawności 20,5 proc. (o powierzchni 63,98 m2).

Wówczas wynik ten uznawany był za najwyższą sprawność osiągniętą przez perowskitowe moduły fotowoltaiczne na świecie, a sama firma zapewniała, że chiński przemysł PV opracował podstawy technologii perowskitowych na tyle, że jest gotowy do masowej produkcji.

Obecnie widać, że firma dąży do osiągnięcia tego celu. Przy okazji informacji na temat najnowszego rekordu UtmoLight zapowiedział, że do końca tego roku spodziewa się, że sprawność na poziomie modułu przekroczy 18 proc., a w ciągu najbliższych 2-3 lat firma będzie dążyć do zaliczenia wymagających testów IEC na stabilność modułów perowskitowych o rozmiarach komercyjnych. W planach jest również dalszy rozwój technologii i osiągnięcie sprawności na dużym module perowskitowym wynoszącej przynajmniej 20 proc.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

” minimoduł perowskitowy o sprawności 20,5 proc. (o powierzchni 63,98 m2).” <<——– duży ten moduł. Przy takiej sprawności moduł powinien mieć moc ponad 13kW.Jeden taki dajemy a dach domu i nic więcej nie trzeba ;:::DDDDD

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA