Fabryki paneli fotowoltaicznych pracują na 4/5. Ceny przestaną spadać?

Fabryki paneli fotowoltaicznych pracują na 4/5. Ceny przestaną spadać?
Meyer Burger

Ostatnie miesiące w przemyśle fotowoltaicznym stały pod znakiem wyraźnego wzrostu zdolności produkcyjnych. Większa produkcja szła w parze ze spadającymi cenami paneli fotowoltaicznymi. Zdaniem analityków firmy InfoLink Consulting przestrzeń do dalszych spadków cen jednak maleje.

Firma konsultingowa InfoLink Consulting przedstawiła analizę wykorzystania zdolności produkcyjnych w globalnym przemyśle fotowoltaicznym. Kluczowe dla przemysłu PV i kosztu finalnego produktu, jakim są panele fotowoltaiczne, są dane dotyczące produkcji polikrzemu, a więc podstawowego surowca potrzebnego do produkcji krystalicznych ogniw PV.

Wzrost zdolności produkcyjnych

InfoLink informuje, że w ubiegłym miesiącu fabryki polikrzemu pracowały na 90 proc. swoich możliwości, a szacowana miesięczna produkcja tego surowca wyniosła 122-128 tys. ton. Analitycy firmy odnotowują wzrost zdolności produkcyjnych polikrzemu, który wpłynął na spadki jego cen. To pozwoliło na obniżenie kosztów produkcji w przemyśle fotowoltaicznym, doprowadzając do rekordowo niskich cen paneli fotowoltaicznych. Więcej na temat ostatnich spadków cen paneli fotowoltaicznych w artykule: Panele fotowoltaiczne najtańsze w historii.

REKLAMA

W ślad za rosnącą produkcją polikrzemu w lipcu br. zwiększyła się produkcja wafli krzemowych, którą InfoLink ocenia na 52-53 GW (wzrost o 11-13 proc. w porównaniu do produkcji z wcześniejszego miesiąca). Wykorzystanie linii produkcyjnych na tym poziomie łańcucha dostaw przemysłu fotowoltaicznego miało wynieść w lipcu przeciętnie około 83 proc. Kluczowe staje się zapewnienie odpowiedniej podaży płytek typu N w związku z przechodzeniem przemysłu PV na produkcję wydajniejszych ogniw nowej generacji – głównie bazujących na technologii TOPCon, która jest szybko wdrażana przez czołowych producentów ogniw i modułów PV.

 

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle fotowoltaicznym
Wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle fotowoltaicznym w pierwszej połowie 2023 r. Źródło: InfoLink Consulting.

InfoLink zwraca uwagę na spadek produkcji ogniw poza Chinami, która w większości prowadzona jest w krajach południowo-wschodniej Azji. Miała ona zmaleć w lipcu w porównaniu do czerwca o 5-15 proc. Przyczyną spadku miały być głównie przerwy w dostawach prądu w Wietnamie.

TOPCon przejmuje rynek

Produkcja ogniw fotowoltaicznych w ostatnich miesiącach rośnie głównie za sprawą uruchamiania linii umożliwiających wytwarzanie ogniw TOPCon. W ubiegłym miesiącu chińscy producenci ogniw mieli wykorzystywać swoje zdolności produkcyjne przeciętnie w 70 proc. Produkcja ogniw w lipcu miała nieznacznie wzrosnąć względem czerwca – do poziomu 48 GW, z czego produkcja ogniw typu N wyniosła około 10-12 GW.

REKLAMA

InfoLink ocenia, że globalne zdolności produkcyjne ogniw TOPCon do końca roku wzrosną do poziomu 600 GW/rok. Jeśli tak się stanie, przekroczą moce produkcyjne ogniw PERC (500 GW), które w ostatnich latach zdominowały rynek fotowoltaiczny. Ma to jednocześnie prowadzić do nadpodaży i zaostrzenia konkurencji wśród producentów ogniw.

Zarządzanie zapasami

Chińscy producenci modułów fotowoltaicznych zaliczani do grupy Tier-1 w lipcu mieli wykorzystywać swoje linie produkcyjne przeciętnie w 82 proc. To znacznie więcej niż w przypadku producentów zaliczanych do Tier-2 i mających siedzibę poza Chinami (przeciętnie 65 proc.). Ogółem w lipcu produkcja modułów PV miała wynieść około 46 GW, rosnąc rok do roku o 15 proc.

InfoLink podkreśla różną sytuację producentów paneli fotowoltaicznych w zakresie posiadanych zapasów. O ile niektórzy mają zakontraktowaną sprzedaż bieżącej produkcji, o tyle wielu producentów ma posiadać spore niesprzedane zapasy modułów. Ogólny poziom zapasów wśród producentów modułów analitycy InfoLink oceniają na półtora miesiąca produkcji.

Eksperci firmy konsultingowej zaznaczają przy tym, że o ile w pierwszej połowie 2023 roku rynek fotowoltaiczny doświadczył wyraźnych spadków cen modułów fotowoltaicznych, o tyle w drugiej połowie tego roku przestrzeń do dalszych spadków zostanie ograniczona.

Producenci paneli fotowoltaicznych planują znaczną ekspansję, zwiększając ryzyko nadpodaży i wzrostu zapasów. Będą kontrolować produkcję, dostosowując wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych, aby zachować równowagę między zapasami a zyskami – komentuje InfoLink.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.