Panele fotowoltaiczne najtańsze w historii

Panele fotowoltaiczne najtańsze w historii
Unsplash

Kolejne spadki cen krzemu wykorzystywanego w przemyśle fotowoltaicznym sprawiły, że ceny ogniw i modułów fotowoltaicznych osiągnęły najniższe poziomy w historii. Średnie ceny paneli na rynku chińskim maleją nieprzerwanie od kilku tygodni, a od początku 2023 roku spadły już niemal o 1/4.

Jeszcze w ubiegłym roku trudno było się spodziewać takiego scenariusza. Rosnące koszty surowców i problemy logistyczne sprawiały, że panele fotowoltaiczne – a wraz z nimi koszty budowy elektrowni fotowoltaicznych – wyraźnie rosły. W ostatnim czasie jednak trend wyraźnie się odwrócił. Głównie za sprawą podstawowego surowca wykorzystywanego w fotowoltaice, czyli krzemu. Jego ceny jeszcze na początku tego roku rosły, ale w ostatnich miesiącach systematycznie spadają.

Historyczny czerwiec

Bieżące ceny paneli fotowoltaicznych w Chinach analizuje nowojorska firma Oil Price Information Service (OPIS), która w ubiegłym roku została sprzedana przez S&P Global grupie News Corp. Najnowsze dane OPIS na temat cen paneli fotowoltaicznych przytoczył serwis PV Magazine. Według tych doniesień średnie ceny paneli na rynku chińskim maleją nieprzerwanie od czterech tygodni, a ostatnio spadek jest rekordowy. Tylko w dniach 16–23 czerwca średnia cena paneli w Chinach miała spaść aż o 11,7 proc.

REKLAMA

Według OPIS na 23 czerwca średnia cena modułów fotowoltaicznych w Chinach wynosiła jedynie 0,173 dol./W. To najniższy poziom odnotowany dotychczas przez analityków nowojorskiej firmy.

OPIS tłumaczy ten spadek bardzo niskimi i nadal malejącymi cenami krzemu, który jest wykorzystywany w większości dostępnych na rynku panelach fotowoltaicznych. Jego średnia cena w Chinach miała spaść do poziomu zaledwie około 8,8 dol./W, co według OPIS oznacza poziom bliski kosztów produkcji tego surowca.

Nadpodaż modułów

Analitycy amerykańskiej firmy mówią ponadto o nadpodaży modułów. Chiński przemysł fotowoltaiczny skutecznie rozbudowuje swoje zdolności produkcyjne, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. Producenci z Państwa Środka są w stanie zaspokoić rekordowy popyt na rodzimym rynku. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku w Chinach powstały elektrownie PV o mocy aż 61,2 GW. A do tego przemysł PV z tego kraju zaspokaja rosnące zapotrzebowanie na panele fotowoltaiczne na świecie – zwłaszcza w Europie, która ma do czynienia z nadpodażą modułów.

O ile w ubiegłym roku na naszym kontynencie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 46,1 GW – jak wynika z danych stowarzyszenia SolarPower Europe – o tyle import modułów fotowoltaicznych do Europy w ubiegłym roku miał sięgnąć aż 85 GW. I został  on zrealizowany w ramach transakcji uwzględniających wyraźnie wyższe ceny paneli niż obecne.

 

ceny paneli fotowoltaicznych
Ceny krzemu i paneli fotowoltaicznych w okresie styczeń-czerwiec 2023 roku. Źródło: OPIS/PV Magazine

Dane z Azji

Dane dotyczące cen paneli fotowoltaicznych w Chinach, które przedstawił OPIS, możemy skonfrontować z informacjami analityków azjatyckiego serwisu TaiyangNews.

Według TaiyangNews aktualnie panele fotowoltaiczne z ogniwami PERC typu P (o długości boku 182 mm) są dostępne po średniej cenie 1,38 RNB/W. W przeliczeniu na dolary daje to cenę 0,19 dol./W.

Z kolei panele fotowoltaiczne w najdroższej grupie wyszczególnionej przez analityków serwisu – dwustronnych modułów z 72 ogniwami TOPCon typu N – kosztują w Chinach obecnie średnio 1,48 RNB/W, czyli około 0,21 dol./W.

TaiyangNews wylicza, że ceny poszczególnych rodzajów paneli fotowoltaicznych spadły od początku 2023 roku już niemal o 25 proc.

REKLAMA

 

Ceny paneli fotowoltaicznych w Chinach w pierwszych 25 tygodniach 2023 r.
Ceny paneli fotowoltaicznych w Chinach w pierwszych 25 tygodniach 2023 roku. Źródło: TaiyangNews

Co ciekawe, wyraźnie mniejszy spadek cen od początku tego roku miał nastąpić w przypadku ogniw fotowoltaicznych. Ceny dwustronnych ogniw PERC typu P spadły od stycznia do czerwca o 10 proc., a najwydajniejsze ogniwa TOPCon typu N potaniały w tym okresie o niewiele ponad 6 proc.

Analitycy TaiyangNews odnotowują ponadto, że od początku roku ceny krzemu fotowoltaicznego na rynku chińskim spadły już o niemal 70 proc. Mniejszy spadek cen tego surowca miał wystąpić na rynku globalnym – wyniósł on przeciętnie 33 proc.

 

Ceny polikrzemu w Chinach w pierwszych 25 tygodniach 2023 r.
Ceny krzemu w Chinach w pierwszych 25 tygodniach 2023 roku. Źródło: TaiyangNews

Od początku 2023 roku potaniało również na rynku chińskim szkło solarne. Szkło o grubości 3,2 mm ma być tańsze o ponad 9 proc. niż na początku tego roku, a szkło o grubości 2 mm – o niemal 12 proc.

Ceny paneli fotowoltaicznych w Europie

Ceny modułów fotowoltaicznych, o których informują OPIS i TaiyangNews, dotyczą rynku chińskiego. W przypadku rynku europejskiego trzeba jeszcze doliczyć koszty logistyki.
.

.
Ceny paneli fotowoltaicznych na europejskim rynku spot podaje m.in. serwis pvXchange. Ostatnie dane z maja br. wskazują na średnią cenę najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych – o sprawności powyżej 21 proc. – na poziomie 0,35 euro/W (0,38 dol./W). Z kolei ceny modułów o sprawności poniżej 21 proc. miały być dostępne w Europie w ubiegłym miesiącu po średniej cenie 0,28 euro/W (0,32 dol./W), a najtańsze panele – oferowane z ograniczoną gwarancją – kosztowały przeciętnie 0,17 euro/W (0,19 dol./W).

Ceny paneli w pierwszej grupie spadły w okresie od stycznia do maja 2023 roku na rynku europejskim o 12,5 proc., spadek cen w drugiej grupie wyniósł 6,7 proc., a w trzeciej – 10,5 proc.

 

ceny paneli fotowoltaicznych w 2023 r. na europejskim rynku spot
Ceny paneli fotowoltaicznych do maja 2023 roku na europejskim rynku spot; dane w euro/W. Źródło: pvXchange

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.