REKLAMA
 
REKLAMA

Przystanek autobusowy zaoferuje chłód w upalne dni

Przystanek autobusowy zaoferuje chłód w upalne dni
Uniwersytet w Sewilli / ScienceDirect.org

Badacze z uniwersytetu w Sewilli zaprojektowali przystanek autobusowy z funkcją chłodzenia. Jak twierdzą, ich projekt może znacząco zwiększyć komfort mieszkańców w najgorętszych regionach świata.

Zjawisko globalnego ocieplenia powoduje, że niektórych rejonach świata średnia temperatura powietrza uniemożliwia komfortowe funkcjonowanie społeczeństwa. Na terenie Europy w wielu aglomeracjach miejskich brakuje zieleni, która mogłaby zapewnić schronienie przed upałem i możliwość schłodzenia się podczas najbardziej ekstremalnych temperatur.

Moduły chłodzące na pokładzie

Zespół badaczy z uniwersytetu w Sewilli opracował przystanek autobusowy, który oprócz swojej podstawowej funkcji ma również oferować niższą temperaturę otoczenia w bliskiej odległości. Pozwoli na to wykorzystanie promienników powierzchniowych. Oprócz nich do budowy przystanku wykorzystano także: 500-litrowy zbiornik na wodę, pompę wody, system sterowania i monitorowania pracą instalacji. Monitoring odbywa się za pośrednictwem szeregu czujników umieszczonych m.in. wewnątrz przystanku, na wyjściu obwodu wody chłodzącej i w zbiorniku z cieczą.

REKLAMA

Prototypowa instalacja składa się z 24 modułów chłodzących (promienników powierzchniowych). Umieszczone są częściowo na powierzchni tylnej ściany przystanku, a częściowo na powierzchni dachu. Moduły na suficie mają długość 1,6 m, a te na powierzchniach pionowych – 2,4 m.

przystanek autobusowy z systemem chłodzenia
źródło: Uniwersytet w Sewilli / ScienceDirect.org

Zasada działania systemu chłodzenia przystanku opiera się na tym, że na podstawie pomiarów zebranych z czujników temperatury i czujników ruchu w odpowiednim momencie uruchamiany jest mechanizm chłodzenia. Powoduje on, że z agregatu wypompowywana jest schłodzona woda, która przepływa przez wymiennik ciepła i schładza najbliższe otoczenie. Dzięki temu uzyskiwana jest niższa temperatura w pobliżu przystanku.

Za generowanie energii elektrycznej, jak piszą badacze w swojej pracy naukowej, odpowiedzialna jest technologia określona jako Falling-Film. Polega na wykorzystaniu kolektora słonecznego, który w ciągu dnia generuje energię niezbędną do pracy systemu chłodzącego. Jednocześnie Falling-Film znajduje zastosowanie w nocy – chłodzi wodę cyrkulującą w poszczególnych obwodach.

REKLAMA

Obiecujące testy

W ramach badań naukowcy wykonywali analizę przy użyciu obrazów termograficznych. Na czterech kolejno wykonanych zdjęciach zaznaczyli rozkład temperatury na części modułu chłodzącego. Na zdjęciu z godziny 11.54 temperatura modułów chłodzących wynosiła 25,5 st. C, o 12.08 spadła do 17,9 st. C. Pokazuje to zatem, że w ciągu około 15 minut system był w stanie obniżyć temperaturę początkową modułu chłodzącego o 7,6 st. C.

 

testy chłodzenia przystanku autobusowego
Uniwersytet w Sewilli / ScienceDirect.org

Naukowcy z Hiszpanii badali również wpływ natężenia przepływu cieczy chłodzącej na wielkość konwekcyjnego strumienia ciepła (intensywności wymiany ciepła). Zauważyli, że wraz ze wzrostem natężenia ciepła intensywność wymiany temperatury rosła.

Jak powiedział jeden z badaczy w rozmowie z „PV Magazine”, prototypu nie należy porównywać z klimatyzatorem, a raczej z lodówką, która oferuje przyjemny efekty chłodu. Zaznaczył również, że koszt produkcji takiego przystanku nie jest wysoki. Obecnie trwa instalacja zadaszenia o powierzchni 1000 m2 na terenie szkoły Arias Montano w Sewilli, które ma zapewnić schronienie przed słońcem i przyjemny chłód dzięki wdrożeniu systemu chłodzącego.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

To to trzeba iść na studia żeby takie coś wymyślić?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA