REKLAMA
 
REKLAMA

To będzie największa fabryka modułów PV w Europie

To będzie największa fabryka modułów PV w Europie
Fot. Pixabay - IntelligentVisualDesing

Spółka Holosolis założona w 2022 r. przez EIT InnoEnergy, Grupę IDEC i TSE zbuduje we wschodniej Francji największą w Europie fabrykę ogniw i modułów fotowoltaicznych. Zakład ma rozpocząć produkcję w 2025 r. 

Nowa fabryka ogniw i modułów PV ma osiągnąć moc produkcyjną na poziomie 5 GW rocznie, co odpowiada produkcji około 10 mln modułów fotowoltaicznych rocznie. Produkowana przez nie energia odpowiadałaby zapotrzebowaniu miliona europejskich domów. Wydajne moduły fotowoltaiczne z przeznaczeniem dla sektora fotowoltaiki dachowej będą wytwarzane z wykorzystaniem ogniw TOPCon.

Na podstawie podpisanej umowy o współpracy Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (Fraunhofer ISE) będzie wspierać Holosolis w wyborze technologii i planowaniu zarówno na etapie projektowania, jak i produkcji ogniw TOPCon. Fraunhofer ISE dysponuje laboratorium badawczo-rozwojowym, w którym będą opracowywane i optymalizowane procesy produkcyjne ogniw fotowoltaicznych z krzemu krystalicznego.

REKLAMA

Ważnym aspektem koncepcji nowoczesnej fabryki modułów PV jest zrównoważony rozwój w zakresie niskoemisyjnej produkcji, wysokiego stopnia recyklingu produktów i standardów społecznych. Dlatego oprócz stworzenia nowych europejskich mocy produkcyjnych Holosolis i Fraunhofer ISE będą ściśle współpracować w zakresie badań i innowacji na rzecz zrównoważonej produkcji ogniw i modułów słonecznych.

Zielone technologie

Odkąd Komisja Europejska przedstawiła plan rozwoju unijnego przemysłu czystych technologii energetycznych w ramach Zielonego Ładu, wiele firm w całej Europie ogłosiło plany budowy fabryk ogniw i modułów PV. Nowa dyrektywa ma zapewnić utrzymanie i rozwój na terenie Unii Europejskiej przemysłu związanego z czystymi technologiami w energetyce. Ponadto ma wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności europejskich producentów urządzeń kluczowych dla transformacji energetycznej.

W ten sposób KE chce zmniejszyć zależność UE od importu kluczowych, zeroemisyjnych technologii, jednocześnie stymulując budowę europejskich fabryk produkujących komponenty do instalacji OZE. Fabryka Holosolis we Francji wpisuje się w te założenia.

REKLAMA

Jan Jacob Boom-Wichers, prezes i dyrektor generalny Holosolis, docenia współpracę z Fraunhofer ISE z uwagi na poziom specjalistycznej wiedzy w zakresie technologii TOPCon typu N, którą dysponuje niemiecki instytut. Zespół Fraunhofer ISE brał bowiem udział w opracowaniu tej technologii.

Jak powiedział Ralf Preu, dyrektor ds. fotowoltaiki w Fraunhofer ISE, projekt w znacznym stopniu przyczyni się do osiągnięcia rocznego celu wyznaczonego przez Europejski Sojusz Przemysłu Fotowoltaicznego (ESIA) – 30 GW mocy w PV do 2025 r. Ponieważ udział Chin w produkcji paneli fotowoltaicznych (od wytwarzania polikrzemu po same panele) wynosi 80 proc., decyzja Holosolis o budowie wielkoskalowej fabryki w Europie przyczyni się także do budowania suwerenności energetycznej UE.

Firma Holosolis wybrała Francję ze względu na know-how i dostępność siły roboczej, jakość infrastruktury oraz niskoemisyjny charakter energii wytwarzanej w tym kraju. Teren przeznaczony dla fabryki ma powierzchnię 50 hektarów i oferuje przestrzeń do rozbudowy w miarę integracji nowych technologii i mocy produkcyjnych. W nowym zakładzie zatrudnienie ma znaleźć około 1700 osób.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o. o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA