Prosumenci przekroczyli 10 GW. Przybyło kilkanaście tysięcy mikroinstalacji

Prosumenci przekroczyli 10 GW. Przybyło kilkanaście tysięcy mikroinstalacji
FlexiPower

W połowie tego roku łączna moc instalacji OZE należących do polskich prosumentów przekroczyła 10 GW. Skala inwestycji w nowe mikroinstalacje utrzymuje się w tym roku na znacznie niższym poziomie niż przed zamknięciem systemu opustów. Spadła średnia moc przyłączanych mikroinstalacji, co wskazuje na większy udział instalacji w domach.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) podało najnowsze informacje na temat przyłączeń mikroinstalacji. Obejmują one stan na koniec lipca br. W Polsce uruchomionych zostało do tego czasu 1 307 138 prosumenckich mikroinstalacji. Oznacza to wzrost w porównaniu z końcem lipca ubiegłego roku o 160 760 mikroinstalacji.

Łączna moc mikroinstalacji na koniec lipca osiągnęła 10 156,5 MW i wzrosła w porównaniu z końcem lipca zeszłego roku o 1588,9 MW.

REKLAMA

W tym roku w skali miesiąca przybywa kilkanaście tysięcy nowych prosumentów. Podobnie było w lipcu, kiedy przyłączonych zostało 14 904 mikroinstalacji o łącznej mocy 128,4 MW. To mniej, niż operatorzy sieci dystrybucyjnych przyłączyli w czerwcu (16 498 mikroinstalacji o mocy 156 MW) i maju br. (15 375 mikroinstalacji o mocy 142,7 MW).

Boom przed net-billingiem

Podane liczby są znacznie niższe od rekordowej skali inwestycji na krajowym rynku mikroinstalacji z okresu, kiedy wygaszany był system opustów, czyli z początku 2022 roku – mimo że w tym roku inwestycje na rynku prosumenckim wspierane są dotacjami z programu Mój Prąd. Na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej można w nim otrzymać dotację sięgającą nawet 7 tys. zł, a całkowity budżet tegorocznego naboru sięga już 950 mln zł.

W marcu 2022 r., kiedy zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji uprawniało jeszcze do rozpoczęcia rozliczeń zgodnie z formułą opustów, operatorzy sieci przyłączyli niemal 75 tys. mikroinstalacji. Był to najlepszy miesiąc pod tym względem w historii energetyki prosumenckiej w Polsce.

 

REKLAMA

Przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych
Przyłączenia mikroinstalacji do końca lipca 2023 r. Źródło: PTPiREE

Spada średnia moc mikroinstalacji

W lipcu br. średnia moc przyłączanych mikroinstalacji była najniższa od maja 2022 r. Świadczy to o tym, że po załamaniu na rynku domowych instalacji fotowoltaicznych – spowodowanym zamknięciem systemu opustów dla nowych instalacji, kiedy większy udział w rynku miały systemy firmowe charakteryzujące się często znacznie większą jednostkową mocą – ponownie rośnie udział instalacji w domach.

W lipcu średnia jednostkowa moc mikroinstalacji fotowoltaicznych wyniosła 8,61 kW. To spadek w porównaniu do czerwca (9,46 kW) oraz maja (9,28 kW). Rekordową średnią moc mikroinstalacji PTPiREE odnotowało w grudniu ubiegłego roku (13,83 kW).

Dla całego 2022 r. średnia wyniosła 9,68 kW i była wyższa od średniej mocy z 2021 r. (7,62 kW). W pierwszym kwartale 2023 r. średnia moc przyłączonej mikroinstalacji wyniosła 9,64 kW.

 

Średnia moc przyłączanych mikroinstalacji
Średnia moc przyłączanych mikroinstalacji w kW. Źródło: PTPiREE

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.