REKLAMA
 
REKLAMA

Farma słoneczna z nietypowym magazynem energii

Farma słoneczna z nietypowym magazynem energii
Fot. RayGen

W Australii uruchomiono instalację łączącą elektrownię słoneczną i magazyn energii cieplnej z wykorzystaniem technologii firmy RayGen. Inwestorem w RayGen jest spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Zlokalizowana w Carwarp w australijskim stanie Wiktoria instalacja (przyłączona do sieci w West Murray) składa się z elektrowni słonecznej o mocy 4 MW i magazynu energii cieplnej o mocy 2,8 MW oraz pojemności 50 MWh (17 godzin).

Szacuje się, że elektrownia słoneczna przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o około 10 tys. ton rocznie i wyprodukuje czystą energię równoznaczną z zapotrzebowaniem około tysiąca australijskich domów.

REKLAMA

Inwestycję zrealizowała Grupa Photon Energy. Jak podkreślił Georg Hotar, CEO Grupy, technologia RayGen bezpośrednio rozwiązuje problem braku możliwości długookresowego przechowywania energii z farm fotowoltaicznych. Umożliwia bowiem dostarczanie energii do sieci zarówno w dzień, jak i w nocy oraz ładowanie magazynu energii zarówno z instalacji słonecznej, jak i z sieci.

Notowana na warszawskiej giełdzie grupa Photon Energy rozpoczęła strategiczne partnerstwo i ogłosiła inwestycję w RayGen wiosną 2020 r., dołączając do grona takich inwestorów, jak m.in. AGL Energy, Equinor Ventures, Chevron Technology Ventures, SLB (dawny Schlumberger) i Australijska Agencja Energii Odnawialnej (ARENA). Równolegle uczestniczyła w kilku rundach inwestycyjnych w RayGen, utrzymując swój udział w kapitale firmy na poziomie 7,6 proc.

Planowane inwestycje w OZE

Grupa Photon Energy działa w sektorze fotowoltaiki od 2008 r. Od tego czasu zbudowała i uruchomiła elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 140 MWp. Obecnie ma w swoim portfolio instalacje o łącznej mocy 123,4  MWp i rozwija projekty o łącznej mocy 1,2 GWp w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii. Spółka świadczy także usługi technicznego utrzymania (O&M) dla instalacji fotowoltaicznych o mocy około 540 MWp na całym świecie.

REKLAMA

Photon Energy planuje wdrożyć unikalną technologię RayGen w kolejnym projekcie, który ma powstać również w Australii,  w Yadnarie. Obejmie on instalację PV o mocy 200 MW i magazyn energii o mocy 115 MWP (do 24 godzin).

Notowany na GPW deweloper farm fotowoltaicznych podał, ile zarobił w lipcu na energii wytwarzanej przez farmy fotowoltaiczne należące do spółki. Na koniec lipca dysponował portfelem farm PV o mocy 113,1 MWp w Czechach, Rumunii, Słowacji, Austrii i na Węgrzech. Wyprodukował na nich 17,9 GWh energii elektrycznej, czyli o 23 proc. więcej niż w lipcu zeszłego roku.

 

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

„nietypowym magazynem energii” czyli jaki?

do Andrzej -> no nietypowy !

Jaka sprawność z powierzchni farmy?

Skoro zmarnowałem 20 sek. na czytanie artykułu, z którego niczego się nie dowiedziałem to chociaż o tym napiszę.

Bardzo nietypowy magazyn może PiS w Polsce rozda takie nietypowe magazyny. Bo rozumiem że magazyn można ładować z paneli ,albo z prądu z sieci wytworzonego z węgla no hit.

Już Rydzyk ma nietypowe ogrzewanie geotermią z kotłowni węglowej, ekologia pełną gębą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA