Fotowoltaika może być ładna. AIKO z przytupem wchodzi do Polski

Fotowoltaika może być ładna. AIKO z przytupem wchodzi do Polski
Fot. AIKO

Czasy, w których panele solarne raziły swoim wyglądem właścicieli i postronnych obserwatorów, odchodzą w przeszłość. Producenci modułów fotowoltaicznych coraz większą uwagę zwracają nie tylko na efektywność, ale również na wygląd instalacji dostarczających energię elektryczną z wykorzystaniem promieni słonecznych. Najlepszym przykładem jest firma AIKO Solar Energy, którą prace nad estetyką paneli doprowadziły aż na designerski Olimp.

Fotowoltaika przez wiele lat odrzucała klientów nie tylko ze względu na cenę, ale także wątpliwej jakości doznania estetyczne. I choć koszt instalacji paneli solarnych znacznie spadł, mit mówiący o psuciu krajobrazu wciąż trzyma się mocno. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Lektura polskojęzycznych forów internetowych dostarcza ich w nadmiarze. Jeden z użytkowników z rozbrajającą szczerością przyznawał, że nie instalował paneli, by te dobrze wyglądały. Ich zadanie jest wszak zupełnie inne – mają po prostu produkować prąd.

Inna użytkowniczka narzekała z kolei na widok instalacji fotowoltaicznej zamontowanej przez jej sąsiada na działce obok. Kobieta przekonywała innych forumowiczów, że panele pojawiły się tuż pod jej płotem nie ze względu na brak innej dogodnej lokalizacji, a przez ich niezbyt atrakcyjny wygląd. – Sąsiad nie chce patrzeć na swoje panele, bo są brzydkie – pisała bez ogródek.

Część potencjalnych klientów branży fotowoltaicznej ma z wyglądem instalacji wyraźny problem. Tym bardziej, że po wizycie instalatora zdarza się, że panele zamiast wtopić się w otoczenie wyglądają jak doklejone do nieruchomości – są krzywo lub nieregularnie rozmieszczone, a ich kolor wyraźnie odcina się na tle zabudowań.

Kwestią czasu było, aby firmy zajmujące się produkcją paneli solarnych zaczęły zwracać uwagę na ten drażliwy aspekt.

 

Produkcja modułów
Fot. AIKO

AIKO Solar Energy z „Oscarem designu”

Najbardziej spektakularnego efektu takiego podejścia nie trzeba szukać daleko. W 2023 r. moduł ABC typu N produkowany przez AIKO Solar Energy zdobył nagrodę Red Dot Product Design Award – najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, stanowiące dla branży designu odpowiednik filmowych Oscarów. Było to zarazem pierwsze tego typu wyróżnienie dla modułu solarnego XBC w ponad 60-letniej historii tej imprezy.

Co tak zachwyciło jury? Eksperci zwrócili uwagę na to, że moduły są w kolorze czystej czerni i – cytując – „tworzą jednolitą, niewidoczną powierzchnię na dachu o wysokiej estetyce”. Wspomniany efekt udało się osiągnąć dzięki usunięciu z frontu charakterystycznych dla paneli fotowoltaicznych srebrnych nitek elektrod.

 

Moduły AIKO
Fot. AIKO

Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę, co zostało z kolei dostrzeżone na Intersolar AWARD 2023 w Monachium. Panele wykorzystują całą powierzchnię do pochłaniania promieniowania słonecznego. Moduły fotowoltaiczne ABC osiągają moc 620 watów przy sprawności 24 proc., co oznacza, że są znacznie sprawniejsze niż większości dostępnych na rynku paneli. Potwierdzają to comiesięczne rankingi modułów publikowane przez serwis TaiyangNews, który w swoim zestawieniu uwzględnia wyłącznie produkty znajdujące się w masowej sprzedaży. Moduł AIKO ABC utrzymują się na szczycie tej listy od siedmiu miesięcy.

 

Wydajność modułów
Fot. AIKO

AIKO Solar Energy zostało w dodatku pochwalone za znaczne zmniejszenie wykorzystania srebra przy produkcji paneli, co sprawia, że cały proces staje się dużo bardziej przyjazny środowisku.

Wszystkie moduły AIKO Solar Energy są objęte dwoma rodzajami gwarancji – produktową (15 lat) i wydajności. W przypadku tej drugiej producent gwarantuje, że po 30 latach eksploatacji wydajność modułów sięgnie minimum 88,85 proc. wartości początkowej.

AIKO Solar Energy zadebiutował w Polsce

Producent swoje pierwsze kroki stawiał w 2009 r. w Chinach, ale obecnie stał się już marką globalną. AIKO zatrudnia na całym świecie ponad 16 tys. pracowników, a w ciągu ostatnich trzech lat na badania rozwojowe i inwestycje wydał ponad 350 mln dol. Firma jest w posiadaniu ponad tysiąca zarejestrowanych patentów w przeszło 30 krajach.

Skumulowana moc ogniw słonecznych marki na całym globie przekracza już 100 GW. To niemal czterokrotnie więcej niż, według danych Agencji Rynku Energii, wynosi całkowita zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii w Polsce.

 

Moduły AIKO
Fot. AIKO

AIKO Solar Energy poza Chinami otworzyło oddziały m.in. w Japonii, Singapurze, a z krajów europejskich – w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Polsce. Zwycięstwa w rankingach innowacyjności, designu i wydajności sprawiły, że producentem żywo zainteresowali się lokalni dystrybutorzy, jeśli chodzi o Polskę, więcej informacji wkrótce.

 

artykuł sponsorowany