Polskie perowskity polecą w kosmos

Polskie perowskity polecą w kosmos
Saule Technologies

Fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe po raz pierwszy w historii będą testowane na orbicie. Ogniwa wyprodukowane we Wrocławiu zostaną zainstalowane na satelicie, który za kilka dni zostanie wysłany na orbitę przez rakietę Falcon 9 mależącą do SpaceX.

W najbliższych dniach w przestrzeni kosmicznej pojawi się polski satelita obserwacyjny STORK-7, który jest wyposażony w 28 ogniw perowskitowych. Zarówno satelitę, jak i ogniwa perowskitowe dostarczyły firmy z Wrocławia.

Satelita zostanie wyniesiony przy pomocy rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w ramach misji Transporter 9. Jak podkreśla Saule Technologies, będzie to pierwsza w historii demonstracja działania perowskitów na orbicie.

REKLAMA

Za skonstruowanie, oprogramowanie, wyniesienie i operację satelity na orbicie odpowiada SatRev. Wrocławska firma wysłała już w przestrzeń kosmiczną w sumie 11 satelitów.

Nasz nowy satelita został wyposażony w kamerę dającą 5 m GSR rozdzielczości na piksel, o łącznej masie 4 kg. Przełomową technologią, którą zintegrujemy z satelitą po raz pierwszy, będą ogniwa perowskitowe pochodzące z firmy Saule Technologies. Chcemy sprawdzić pracę perowskitów w przestrzeni kosmicznej i przekonać się, czy są tak samo skutecznym przekaźnikiem energii jak na Ziemi – tłumaczy Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRev SA.

Działanie perowskitów przy promieniowaniu kosmicznym

Podczas misji ogniwa perowskitowe Saule Technologies będą cały czas monitorowane. Pomiary prądu, natężenia światła słonecznego i temperatury, przesyłane sukcesywnie do stacji naziemnych, pozwolą na analizę pracy ogniw w czasie rzeczywistym.

REKLAMA

Olga Malinkiewicz, CEO Saule Technologies, podkreśla, że opracowane przez jej firmę ogniwa perowskitowe zostały już zbadane w laboratorium pod kątem pracy w warunkach promieniowania kosmicznego.

To idealne źródło zasilania w kosmosie z wielu powodów. Ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę koszt transportu każego kilograma na orbitę. Są elastyczne, więc można je upakować w niewielkiej przestrzeni. Z kolei dzięki temu, że są drukowane cyfrowo, mogą przybierać dowolne kształty. To oznacza, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne powierzchnie do wytwarzania prądu – komentuje Olga Malinkiewicz, CEO Saule Technologies.

Jak uważa Vivek Babu, dyrektor ds. astronautyki w Saule Technologies, ta misja toruje drogę ultratanim rozwiązaniom energetycznym w przemyśle kosmicznym.

W 2021 r. firmy SatRev, Saule Technologies oraz Columbus Energy (główny inwestor w Saule Technologies) miały okazję współpracować przy okazji projektu o nazwie Misja Andromeda. Wówczas dwa polskie satelity: STORK-4 oraz STORK-5 Marta, zostały wyniesione na orbitę przy pomocy rakiety nośnej Virgin Orbit, LauncherOne.

Satelity zbierały multispektralne obrazy i dane średniej rozdzielczości dla klientów z branży rolniczej i energetycznej w Polsce i USA. Oba satelity zakończyły swoje misje w bieżącym roku, dostarczając cennych informacji, dzięki którym SatRev może doskonalić swoją technologię.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.