Norwegowie montują fotowoltaikę w nietypowy sposób

Norwegowie montują fotowoltaikę w nietypowy sposób
Over Easy Solar

Norweska firma Over Easy Solar buduje nietypowe instalacje fotowoltaiczne na kolejnych dachach. W Oslo właśnie powstała największa z nich. Spodziewane uzyski energii są relatywnie wysokie.

Nowatorski pomysł Over Easy Solar to budowa dachowych instalacji fotowoltaicznych z umieszczonymi pionowo małymi panelami fotowoltaicznymi na podłożu obsadzonym roślinnością. Pierwszą taką instalację fotowoltaiczną firma zbudowała w Oslo w ubiegłym roku. Jej moc wynosiła 5 kW i składały się na nią ogniwa zamontowane w pionie do wysokości niecałych 32 cm.

Jak tłumaczyli Norwegowie, dzięki takiemu ustawieniu paneli nie było konieczności zastosowania konstrukcji ingerującej w poszycie dachu ani balastów. Byłoby to niezbędne przy montażu bardziej tradycyjnej dachowej instalacji PV. Masa instalacji w przeliczeniu na 1 m2 to 10 kg.

REKLAMA

Parametry instalacji

Obecnie Norwegowie bazują na panelach o mocy 200 W w dwóch wariantach. Dla dachów, gdzie planowana jest roślinność, wykorzystywane są moduły w rozmiarach 600 x 1500 x 345 mm i masie 26 kg. Dla pozostałych dachów optymalne mają być moduły w rozmiarach 1600 x 1500 x 265 mm, ważące 25 kg.

Moduły są wykonane w technologii szyba-szyba i mają posiadać współczynnik bifacjalności do 95 proc. Mogą pracować w temperaturach od -40 do 85 st. C.

Panele ustawiane są w orientacji wschód-zachód i produkują energię z dwóch stron. W ten sposób maksymalizowana jest poranna i popołudniowa produkcja – w przeciwieństwie do tradycyjnego południowego ustawienia paneli, przy którym szczytowa produkcja przypada na godziny południowe. Pozwala to również na większą autokonsumpcję energii.

Dodatkowo ustawienie pionowe może być bardzo korzystne w skandynawskim, zimowym klimacie. Na panelach nie zalega bowiem śnieg.

Systemy z pionową fotowoltaiką

Po pilotażowej realizacji rozwiązanie opracowane przez Over Easy Solar zastosowano już w innych, większych instalacjach fotowoltaicznych.

REKLAMA

Na dachu jednej ze szkół w stolicy Norwegii powstał system o mocy 45 kW. Over Easy Solar podaje, że całoroczne uzyski energii w jego przypadku powinny wynieść ponad 1000 kWh/kW, co jest niezłym wynikiem jak na sposób ustawienia i warunki nasłonecznienia panujące w Norwegii.
.

.

Ostatnio powstała jeszcze większa instalacja z modułami Over Easy Solar. Na dachu budynku w Oslo zainstalowano ustawione pionowo, niewielkie panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 102 kW. Aby uzyskać taką moc, wykorzystano 1200 m2 dachu.

Zaletą instalacji systemu oferowanego przez Over Easy Solar ma być krótki czas realizacji. Norwegowie deklarowali, że w porównaniu do przygotowania i instalacji tradycyjnego systemu PV czas potrzebny na zaplanowanie i instalację ich systemu jest krótszy o 90 proc. Montaż instalacji o mocy 102 kW miał zostać zrealizowany przez zespół czterech instalatorów w mniej niż 2 dni.

 

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.