Fotowoltaika w Finlandii wyprodukuje energię dla Luksemburga

Fotowoltaika w Finlandii wyprodukuje energię dla Luksemburga
Sungrow / Unsplash

Wczoraj skończyły się tegoroczne aukcje wiatrowo-fotowoltaiczne w naszym kraju. Tymczasem Komisja Europejska ogłosiła zwycięzców pierwszej unijnej transgranicznej aukcji dla fotowoltaiki.

We wrześniu została zakończona pierwsza transgraniczna aukcja w ramach nowego mechanizmu wdrożonego przez Komisję Europejską, aby przyspieszyć rozwój energetyki odnawialnej i ułatwić realizację krajowych celów OZE krajom UE mającym z tym problemy. Do aukcji mogli przystąpić inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych. Przewidywała ona wsparcie dla inwestycji realizowanych w Finlandii, produkujących energię elektryczną wirtualnie odbieraną w Luksemburgu.

Pokryty przez Luksemburg budżet aukcji wyniósł 40 mln euro i mogli do niej przystąpić inwestorzy rozwijający projekty elektrowni PV o jednostkowej mocy od 4 MW do 100 MW. Aukcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Komisja Europejska przekazała, że złożone oferty znacznie przewyższyły dostępną alokację. Łączna moc wszystkich zgłoszonych projektów wyniosła 516 MW.

REKLAMA

Wyniki aukcji

Teraz Komisja Europejska ogłosiła wyniki aukcji. Oferty zostały ocenione przez unijną agencję wykonawczą CINEA (European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency). Kluczowym kryterium była zaoferowana przez uczestników cena energii – im niższa, tym większa była szansa na objęcie wsparciem. Może ono mieć zarówno inwestycyjny, jak i operacyjny charakter (warunki wsparcia będą dopiero negocjowane).

Aukcję wygrało 8 projektów elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 282,77 MW. Komisja nie podała na razie więcej szczegółów na temat zwycięskich projektów.

REKLAMA

Energia produkowana przez farmy fotowoltaiczne w Finlandii umożliwi wirtualne powiększenie krajowego udziału OZE w miksie energetycznym Luksemburga. Ma to znaczenie w kontekście zobowiązań poszczególnych państw UE do zwiększania wykorzystania energii odnawialnej.

Umowy grantowe ze zwycięzcami aukcji mają być sfinalizowane do początku tego roku. Objęte wsparciem elektrownie fotowoltaiczne powinny rozpocząć produkcję energii w okresie 2 lat od podpisania umów.

Komisja Europejska rozpocznie ponadto rozmowy z krajami Unii Europejskiej, które będą skłonne do udziału w kolejnej tego typu aukcji. Ma się ona odbyć w przyszłym roku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.