Balkonowa fotowoltaika dla prosumentów od państwowego koncernu

Balkonowa fotowoltaika dla prosumentów od państwowego koncernu
Energa

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonach to coraz popularniejszy sposób na zostanie prosumentem i zmniejszenie rachunków za energię wśród mieszkańców budynków wielorodzinnych. Teraz ofertę dla balkonowych prosumentów przygotował jeden z państwowych koncernów energetycznych.

Fotowoltaikę na balkonach widać coraz częściej na polskich blokach. O ile dotychczas z fotowoltaiki mogli korzystać głównie prosumenci zamieszkujący domy jednorodzinne, o tyle teraz zaczynają z niej korzystać także mieszkańcy budynków wielorodzinnych montujący panele fotowoltaiczne na balkonach.

Ofertę dla osób zainteresowanych montażem paneli PV na balkonach przygotowała teraz państwowa Energa Obrót. Spółka zaoferuje usługę dostawy, montażu i próbnego uruchomienia instalacji fotowoltaicznej na balkonie.

REKLAMA

Oferowany przez Energę balkonowy system fotowoltaiczny umożliwia montaż paneli pod kątem 90 stopni, równolegle do balkonowych barierek. Energa zapewnia, że oferowany przez nią system PV ma wszelkie certyfikaty, a firma zapewnia bezpieczny i profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych.

Dodatkowo Energa Obrót ma zapewnić możliwość monitorowania wydajności balkonowej instalacji fotowoltaicznej z poziomu przeznaczonej do tego aplikacji, aby na bieżąco kontrolować zużycie energii.

Ile to kosztuje?

Energa Obrót oferuje kilka wariantów instalacji fotowoltaicznych przeznaczonych do pracy na balkonach. Na najmniejszy zestaw o mocy 0,8 kWp składają się dwa panele, a moc największego – złożonego z czterech paneli PV – to 1,6 kWp.

Ceny balkonowych instalacji fotowoltaicznych wyglądają następująco:

  • instalacja złożona z dwóch paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,8 kWp: 4999 zł brutto,
  • instalacja złożona z trzech paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,2 kWp: 6499 zł brutto,
  • instalacja złożona z czterech paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,6 kWp: 7499 zł brutto.

Jakie oszczędności zapewni balkonowa fotowoltaika Energi?

Spółka zapewnia, że w zależności od wybranego wariantu mocy balkonowej instalacji fotowoltaicznej, rocznego zużycia oraz warunków, w jakich instalacja będzie pracować, na rachunkach za prąd można zaoszczędzić w skali roku od 21 proc. (zestaw złożony z dwóch paneli fotowoltaicznych) do 40 proc. (instalacja z czterech paneli PV).

Takie szacunki bazują na założeniu, że moc instalacji wynosi 1,6 kWp, na co składają się cztery panele fotowoltaiczne. Jest to więc stosunkowo duża instalacja jak na montaż na balkonie w bloku. Przyjęty w analizie roczny poziom autokonsumpcji wynosi 567 kWh, a roczna suma energii wytworzonej to 1379 kWh.

REKLAMA

Wyliczenia do powyższych założeń zostały przygotowane przez Energę Obrót dla odbiorców rozliczających się na zasadach net-billingu oraz dla niezacienionej, południowej ekspozycji paneli fotowoltaicznych na balkonie.

Do kalkulacji wzięto roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego na poziomie 2200 kWh przy cenie za energię pobraną w wysokości 0,41 zł/kWh oraz cenie za energię elektryczną oddaną do sieci zgodną z tegorocznymi cenami energii RCEm – a więc cenami będącymi podstawą rozliczeń prosumentów korzystających z net-billingu.
.

.

Ubezpieczenie fotowoltaiki balkonowej

Energa Obrót zapewnia do 25 lat gwarancji na określoną wydajność balkonowej instalacji fotowoltaicznej i 5 lat gwarancji na montaż. Dodatkowo spółka ma oferować roczne ubezpieczenie instalacji i pokrywa jego koszt. Ubezpieczenie zapewnia PZU i można z niego pokryć straty wynikające z utraty, zniszczenia lub uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej oraz przerwy w działaniu tej instalacji.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Warunkiem montażu balkonowej fotowoltaiki Energi Obrót jest posiadanie zgody wspólnoty lub spółdzielni oraz gniazdka na balkonie. Długość balustrady powinna wynosić przynajmniej 3,5 metra.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.