REKLAMA
 
REKLAMA

Farma fotowoltaiczna wkomponowana w krajobraz miejski

Farma fotowoltaiczna wkomponowana w krajobraz miejski
fot. Jose G. Ortega Castro/Unsplash

W Łódzkiem powstanie farma fotowoltaiczna położona w obrębie miasta. Docelowo ma ona zapewnić zieloną energię dla lokalnych przedsiębiorców. Varitex, właściciel inwestycji, wymienia szereg zalet takiej lokalizacji inwestycji PV.

Farma fotowoltaiczna budowana w Konstantynowie Łódzkim ma osiągnąć moc zainstalowaną ponad 13 MW. Za realizację inwestycji odpowiada Varitex – łódzka firma od ponad 35 lat działająca na rynku usług inwestycyjnych i nieruchomości.

Rośnie zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorstw, a w szczególności firm produkcyjnych, instalacjami fotowoltaicznymi, które są zlokalizowane blisko lub w obrębie miast – mówi Michał Ulacha, prezes firmy Varitex. – Realizujemy obecnie instalację fotowoltaiczną o mocy ponad 13 MW w Konstantynowie Łódzkim. Inwestycja wkomponowana zostanie w „tkankę miejską” i oddzielona szerokim pasem zieleni. Dzięki energii elektrycznej wytworzonej w planowanej inwestycji odbiorcy mogą zmniejszyć koszty energii oraz zredukować swój ślad węglowy.

REKLAMA

Blisko odbiorców

Szacowany wolumen energii elektrycznej, jaką wytworzy farma fotowoltaiczna w Konstantynowie Łódzkim, to 13,1 GWh w skali roku. Odpowiada to zapotrzebowaniu prawie 4 tys. gospodarstw domowych. Varitex zakłada jednak, że z tak umiejscowionej farmy fotowoltaicznej skorzystają przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy.

– W Polsce budowę wielu nowych instalacji fotowoltaicznych ogranicza przestarzała infrastruktura energetyczna. Energia elektryczna wytwarzana na farmach fotowoltaicznych musi być następnie dostarczona do odbiorców, co wymaga inwestycji w linie przesyłowe. Z kolei lokalizacja instalacji w obrębie miasta wyklucza potrzebę przesyłu energii na duże odległości, a to zwiększa jej efektywne lokalne wykorzystanie – wskazuje Katarzyna Król-Domańska, kierownik działu projektów OZE w Varitex.

REKLAMA

Według informacji, jakie uzyskaliśmy od inwestora, planuje on wykorzystanie na farmie fotowoltaicznej paneli firmy Jinko oraz falowników Huawei.

Wykonawca nie podał kosztu inwestycji. Jak poinformował, bierze pod uwagę różne opcje jej finansowania, także zewnętrzne, w tym ze środków Unii Europejskiej. Oddanie do użytku pierwszej części instalacji ma nastąpić w czwartym kwartale 2024 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

najpierw pobudowali osiedle mieszkaniowe zwane 'oświecimiem’, teraz obok dowalą PV. A może pochwalcie się jaka piękną droga szutrową dojeżdza się do tych pałaców z gazobetonu i styropianu? Czy pani Zdanowska jest już w radzie nadzorczej spółki, czy dopiero po wybraniu lalusia Pustelnika na kolejnego prezydenta mafii deweloperskiej w Łodzi?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA