REKLAMA
 
REKLAMA

To będzie największa elektrownia fotowoltaiczna na Litwie

To będzie największa elektrownia fotowoltaiczna na Litwie
Fot. Nordic Solar

Duński deweloper buduje swoją największą jak dotąd elektrownię fotowoltaiczną zlokalizowaną na Litwie. Produkcję energii zwiększy zastosowanie dwustronnych paneli PV.

Nordic Solar posiada farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 390 MWp w dziewięciu krajach Europy. Nowa elektrownia fotowoltaiczna budowana przez firmę w Moletai na Litwie przyczyni się do poszerzenia portfela działających farm PV dewelopera w nadchodzącym roku o 100 MWp. To przybliży Nordic Solar do osiągnięcia założonych celów strategicznych i zwiększenia dywersyfikacji geograficznej.

Rozwiązanie Nordic Solar zoptymalizuje produkcję energii

Nordic Solar zaprojektował park fotowoltaiczny, który powstanie w pobliżu miejscowości Moletai we wschodniej Litwie, w odległości 60 km na północ od Wilna. Będzie się składał z ponad 150 tys. dwustronnych paneli słonecznych zamontowanych na autorskiej konstrukcji stalowej. Rozwiązanie ma pomóc w zwiększeniu produkcji energii z tylnej części paneli słonecznych. Konstrukcja zapewnia bowiem minimalny cień i pozwala efektywniej wychwytywać energię słoneczną. Nordic Solar uzyskał europejski patent na to rozwiązanie. Wykorzystano je także w duńskim parku fotowoltaicznym firmy w Lysabild (Als).

REKLAMA

Moc farmy fotowoltaicznej na poziomie 100 MWp odpowiada rocznemu zużyciu około 28 tys. gospodarstw domowych (średnie zużycie energii elektrycznej na gospodarstwo domowe na Litwie w 2021 r. wynosiło według serwisu Enerdata 4,3 MWh).

Dzięki swoim rozmiarom nowa farma fotowoltaiczna Nordic Solar będzie największa na Litwie.

W trosce o przyrodę

Nordic Solar, tworząc farmę fotowoltaiczną, koncentruje się nie tylko na produkcji energii słonecznej. Poszukuje także rozwiązań przyjaznych dla roślin i zwierząt występujących na obszarze swoich inwestycji fotowoltaicznych.

Glenn Aagesen, dyrektor operacyjny Nordic Solar, podkreślił, że podczas pracy nad tą inwestycją firma współpracuje z lokalnymi biologami, wdrażając rozwiązania, które obok produkcji energii słonecznej pomogą zapewnić zdrowe środowisko dla życia roślin i zwierząt. – Chcemy wnosić wkład w inicjatywy, które pomogą promować różnorodność biologiczną, dlatego od samego początku zostało to uwzględnione w projekcie parku fotowoltaicznego w Moletai – powiedział.

REKLAMA

Zakończenie budowy farmy fotowoltaicznej w Moletai zaplanowano na pierwszą połowę 2024 r.

Druga największa elektrownia PV na Litwie

Inny duński deweloper – European Energy – buduje w gminie Anyksciai na Litwie farmę fotowoltaiczną o mocy 65 MW, która powinna być drugą największą w kraju elektrownią PV po inwestycji Nordic Solar. Po uruchomieniu elektrownia słoneczna będzie wytwarzać ilość czystej energii równą – według szacunków dewelopera – zapotrzebowaniu 24 tys. gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna European Energy ma zostać oddana do użytku w czwartym kwartale tego roku. Elektrownia wyposażona w ponad 140 tys. paneli słonecznych zajmie ponad 120 ha i będzie generować około 90 GWh zielonej energii elektrycznej rocznie. Większe uzyski energii zapewnią panele słoneczne zamontowane na systemach śledzących.

Oprócz budowy tej farmy fotowoltaicznej European Energy prowadzi inne projekty fotowoltaiczne na Litwie: w Jonava i Skuodas. Elektrownie mają zostać podłączone do sieci do 2026 r. Deweloper ogłosił także plany budowy elektrowni słonecznej o mocy 115 MW na Łotwie. Elektrownia będzie wytwarzać 120 GWh energii elektrycznej rocznie, co jest równe zapotrzebowaniu 57 tys. łotewskich gospodarstw domowych.

1 GW mocy zainstalowanej w PV na Litwie

Jak poinformowała niedawno Litewska Agencja Energetyczna (LEA), moc zainstalowana elektrowni słonecznych na Litwie wzrosła już do poziomu, który zgodnie z narodową strategią energetyczną miał zostać osiągnięty w 2025 r. Celem Litwy jest bowiem posiadanie do tego czasu elektrowni wiatrowych o mocy 1,2 GW i elektrowni słonecznych o mocy 1 GW. Tymczasem Litwa już zanotowała 1 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA